Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru pořídil osm nových terénních automobilů Toyota Hilux. Vozy dodané prostřednictvím dealera BSAuto budou sloužit při zásazích záchranářů v těžkém terénu. Pořízení vozidel financovalo ministerstvo financí. Cena jednoho speciálně vybaveného vozu je zhruba 1,3 milionu Kč.

Všechny vozy disponují vedle nejvyšší výbavy také speciálním navijákem a tažným zařízením, které si poradí až s 3,5 tuny, výstražným zařízením modročervené barvy, přenosným osvětlovacím stožárem, sadou signalizačních světel a dalšími technickými prostředky odpovídajícími hasičskému vybavení zásahových vozidel.

Záchranářské Hiluxy v provedení double cab pohání dieselový čtyřválec 2,4 D-4D o výkonu 150 koní s manuální šestistupňovou převodovkou, jsou nadstandardně vybavené zvýšeným sáním vzduchu a ochranou spodní části motoru, aby se s vozem dalo zajet i do těžkého terénu. Proto je součástí výbavy také sada náhradních kol se speciálními terénními pneumatikami.

Hasiči potřebují nezničitelné auto. Volí Toyotu Hilux | Toyota Life

Hilux bude součástí obnovy hasičského vozového parku. „Model Toyota Hilux se mnohokrát osvědčil v těch nejtěžších podmínkách. Používají jej záchranné sbory či ozbrojené složky na celém světě. Ve své kategorii poskytuje nadprůměrnou spolehlivost, vysokou praktičnost i průchodnost obtížným terénem,“ říká Karek Sedláček, ředitel BSAuto Brno. 

Toyota letos přišla s modernizovaným Hiluxem. Facelift legendárního nezničitelného pick-upu se ještě více soustředí na kombinaci užitkových vlastností s komfortem pro posádku. Novinkou je rozšíření motorizace o nový úsporný dieselový agregát o objemu 2,8 litru s výkonem 204 koní a točivým momentem 500 Nm, který doplňuje stávající variantu 2,4 D-4D.  Pro jízdu v terénu ručně přiřaditelný systém 4×4 doplňuje automatický samosvorný diferenciál, asistent rozjezdu do kopce HAC nebo systém aktivního řízení trakce.