V běžném životě je celkem jednoduché omezit používání plastů, recyklovat odpad a zatěžovat planetu co nejméně. Když ale cestujeme, jdou některé zásady stranou, protože si na cestách nechceme příliš komplikovat život. Expertka na udržitelný přístup k životu Sandra Feltham vás přesvědčí, že to jde jednoduše vždycky a všude.

1) Změnit přístup

“Udržitelná dovolená není synonymem nudné dovolené. Člověk si musí být jen více vědom toho, kde dovolenou tráví a jak by se v daném místě měl chovat – ať už ekologičtěji, že zbytečně nenechám téct ve sprše vodu a nevyhazuji odpadky mimo místa tomu určená, tak i s ohledem ke kultuře dané země. Udržitelný životní styl vlastně jen znamená chovat se slušně a být si vědom toho, že vše, co dělám, má nějaký dopad na lidi a prostředí kolem mě,” říká Sandra Feltham, expertka na udržitelný rozvoj firem a zakladatelka společnosti Flagship.

2) Začít už doma

Pokud se chcete na cestách chovat zodpovědně, hodně tomu pomůže už samotný výběr dovolené. Zkuste si jako svůj cíl vybírat osvícená místa – ubytovací kapacity obecně totiž mají obrovskou spotřebu energie, často vyhazují nespotřebované potraviny a jejich pokoje mohou být energeticky velmi náročné a odpady možná míří rovnou do moře. Čím dál častěji na to ale hotely dbají a tímto přístupem se rádi pochlubí – pátrejte tedy minimálně na jejich webových stránkách.

3) Nepodceňovat detaily

Zkuste myslet na udržitelnost, i když se bavíte. Začít můžete třeba tím, že si v baru řeknete o drink bez brčka. Ujistěte se, že váš opalovací přípravek neškodí světovým oceánům, když se jdete nakrémovaní koupat. Při objevování přírodních krás neničte přírodu – třeba ani rušením zvířat. Na památku si kupujte jen ručně vyrobené suvenýry od místních umělců, které na maličký ostrov nemusely cestovat přes polovinu světa.

4) Nenechávat stopy

Myslete také na uhlíkovou stopu. Pokud jedete do resortu a vaším hlavním cílem je moře a opalování, je vážně nutné letět až na druhý konec světa, když se stejně dobře budete mít i v Evropě? Průměrný Čech má uhlíkovou stopu 9,4 tun, což je obrovské množství. Množství emisí se výrazně zvýšilo hlavně v posledních sto letech, výjimku paradoxně tvoří jen koronavirová doba, kterou právě zažíváme. Ani ta však nedokázala odvrátit znatelné změny klimatu. „Sama mám uhlíkovou stopu vysokou, protože často létám, ale snažím se to vyrovnat třeba tím, ze doma i v kanceláři odebíráme pouze energie z obnovitelných zdrojů, či nejím maso. Jakou to má souvislost? Masný průmysl je úplně největším producentem emisí oxidu uhličitého,” popisuje Sandra Feltham. Dobrou zprávou je, že přibývá aerolinek, které snižují emise a zároveň omezují spotřebu plastů na palubě.

5) Nakupovat s rozumem

Zvlášť když míříme do levných asijských zemí, máme tendenci spoléhat na to, že si na místě vše potřebné koupíme. A protože je to tak laciné, po čtrnácti dnech cestování věci zase můžeme zahodit. Jenže to je špatně. Asi dobře víte, jak se podezřele levné oblečení vyrábí, nehledě na materiál, který se složitě vyrobil, aby sloužil přesně dva týdny. Cestovat nalehko je samozřejmě fajn, ale zkuste být minimalista i v cílové destinaci. Nekupujte si nic, co nebudete využítvat dostatečně dlouhou dobu na to, abyste to amortizovali. A když už si z nějakého důvodu oblečení zakoupit musíte, před návratem domů ho věnujte místním lidem nebo nějaké charitativní organizaci, která už si s ním poradí.

6) Neskočit do pasti

Na cestách buďte obezřetní také před turistickými atrakcemi. Zábavním parkům, kde provozují například show s kosatkami a delfíny, se vyhněte obloukem. Jde o byznys, za kterým stojí stresující život vodních tvorů v malém prostoru. Zábava se zvířaty k udržitelné dovolené nepatří. “Jízda na slonovi, strkání hlavy krokodýlovi do tlamy, mazlení se s opicemi pro zvířata představuje velký stres. Abyste si mohli pohladit dospělého tygra, museli ho chovatelé nejprve nadopovat drogami, aby vám neublížil. Během ochočování a výcviku jsou navíc zvířata často týrána. Nepodporujte tento byznys,” upozorňuje Sandra Feltham.

7) Šetřit ovzduší

Při cestách autem samozřejmě nemáte takovou uhlíkovou stopu jako v letadle, přesto i tento faktor můžete ještě výrazně omezit. Až si budete příště kupovat nebo půjčovat auto, vyberte si elektromobil. Anebo hybrid, s nímž nemusíte řešit dobíjení a využívat elektřinu vyrobenou z fosilních paliv, protože si energii vytváří sám při brzdění. Nejnovější hybridní pohony umožňují jezdit na elektřinu až polovinu času, což znamená, že v tu chvíli nemáte žádné emise, a výrazně šetříte spotřebu benzínu. A s tím navíc i peníze.

Foto: Daniel Vrzal