Toyota ovládla letošní hlasování veřejnosti v anketě Auto roku. Zvítězila hned ve třech kategoriích, a získala tak nejvíc ocenění ze všech automobilových značek. V kategorii malých a mini vozů zvítězila Toyota Yaris Cross, v kategorii sportovních aut získal nejvíce hlasů GR Yaris a nejoblíbenějším pick-upem je Hilux.

V loňském roce se anketa kvůli pandemii neuskutečnila, a tak se letos vyhlašovaly ceny za novinky roku 2021 i 2022. Toyota Yaris Cross, která byla ve 27. ročníku této ankety veřejností zvolena za nejlepší malé auto, má oproti svému staršímu bratříčkovi, Toyotě Yaris, vyšší polohu za volantem i větší světlou výšku. Vůz je oproti klasickému Yarisu celkově delší, širší a prostornější. K dispozici je navíc i v hybridní variantě a vybrat si lze i pohon 4×4.

Auto roku: Čeští řidiči si zamilovali GR Yaris i Hilux | Toyota Life

Nejlepším sportovním autem je podle českých řidičů GR Yaris, vyvinutý ve spolupráci s odborníky rally týmu Toyota Gazoo Racing. Fanoušci sportovní jízdy oceňují přeplňovaný tříválec o objemu 1,6 litru i propracované technologie včetně sportovního systému stálého pohonu všech kol GR-four.

Auto roku: Čeští řidiči si zamilovali GR Yaris i Hilux | Toyota Life

Model Hilux, oceněný jako nejlepší pick-up, je už od roku 1968 využíván jak v extrémních podmínkách, tak pro těžkou práci, ale i pro obyčejný zážitek z jízdy a náročného terénu. Nejnovější verze přišla s výkonnějším motorem o objemu 2,8 litru, promyšleným designem a celkovým pojetím, které přesně vystihuje jeho název Invincible.

Auto roku: Čeští řidiči si zamilovali GR Yaris i Hilux | Toyota Life

Hlasování veřejnosti na stránkách autoroku.info bylo rozdělené do 10 kategorií a celkově bylo přihlášeno 74 novinek. Pravidla v anketě veřejnosti jsou volnější, takže se do ní dostaly také vozy z individuálního dovozu nebo novinky, které prošly lehkým faceliftem. Do odborné ankety bylo nominováno jen 38 vozů.

Účast ve veřejné anketě byla motivována věcnými cenami, přičemž hlavní výhrou je jako tradičně zapůjčení vítězného vozu primární ankety Auto roku na celý rok. 

Foto: Daniel Vojtěch, Jan Kasl