Toyota oslavila příchod nového roku velkým krokem – 1. ledna 2021 převzala závod v Kolíně, který teď nese název Toyota Motor Manufacturing Czech Republic i nové logo.

Podnik vznikl v roce 2002 a je jedním z největších exportérů. Od roku 2005 vyrábí malé kompaktní vozy Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1 a v jejich výrobě bude pokračovat i nadále. V současné době firma investuje více jak čtyři miliardy korun do rozšíření kapacity a modernizace závodu. V průběhu tohoto roku přibude i výroba Toyoty Yaris, s níž se tu zároveň poprvé bude vyrábět i hybridní pohon.

„Náš závod se dnešním dnem stává plně součástí skupiny Toyota Motor Europe, která má v Evropě v současné době zastoupeno již osm závodů, vývojové centrum a několik logistických center. Zvýšená poptávka po našich vozech a příprava na výrobu nového modelu přinese i zahájení výroby na tři směny od 28. února,“ prohlásil v Kolíně Koreatsu Aoki, prezident TMMCZ.

Vlastnictví závodu v Kolíně plně reflektuje dlouhodobou filozofii vyrábět auta tam, kde se prodávají. Martin Peleška, který je ředitelem českého zastoupení značek Toyota a Lexus, dodává: „Toyota je v Česku již dlouhou dobu významným subjektem nejen v prodejích vozů. Plným převzetím moderního výrobního závodu nedaleko Kolína a dalšími investicemi do výroby Toyoty Yaris to nekončí. Pro více než 20 firem sdružených v rámci Toyota Associated pracuje v Česku více než 9 000 lidí. Patří sem jak vlastní leasingová společnost Toyota Financial Services, tak i Logistické a distribuční centrum na náhradní díly v Krupce i široké zastoupení dealerů značek Toyota a Lexus a řada dalších společností.“

Foto: Dan Vojtěch