Toyota Aygo X je crossover třídy minivozů, navržený pro život ve městě i mimo něj. Vyrábět se bude v kolínském závodě Toyota Motor Manufacturing Czech Republic a na trh přijde během prvního pololetí příštího roku.

Toyota při návrhu nového Ayga X provedla napříč celou Evropou důkladný průzkum požadavků na městské cestování, naslouchala přáním zákazníků a jejich požadavkům po stylovém, kompaktním automobilu. Vůz musí vynikat ve městě i na dálkových trasách kompaktními rozměry a agilitou, aby v řidiči vyvolával potřebnou jistotu. Kromě toho by měl evokovat a zprostředkovat emoce, ale současně využívat ty nejlepší technologie v kompaktním celku, to vše v souladu s hospodárným provozem. Noví zájemci o Toyotu více než dříve požadují eleganci, individuální charakter a možnost projevit svoji osobnost.

Jak na to Aygo X odpovídá? „Každý si zaslouží senzační vůz. Při pohledu na Aygo X Prologue mohu s hrdostí prohlásit, že přesně takový tým ED² stvořil. Mám velkou radost, že v tomto segmentu působí skutečně revolučně,“ říká Ian Cartabiano, ředitel pro design, Toyota European Design and Development (ED2). Aygo X je postavené na podvozkové platformě TNGA GA-B, která zajišťuje odvážný design a poprvé se uplatnila u nového Yarisu, evropského Auta roku 2021, a později též u provedení Yaris Cross. Tato platforma zároveň z Toyoty Aygo X dělá jedinečný crossover s upravenou zmenšenou zadní částí podvozku v kombinaci s kratšími předními i zadními převisy.

Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life

Nové Aygo X s délkou 3700 mm přerostlo předchůdce o 235 mm, ačkoli rozvor narostl jen o 90 mm. Přední převis j o 72 mm kratší než v případě Toyoty Yaris, zatímco největší dostupná kola nyní mají 18″. Celková šířka karoserie se v porovnání s modelem Aygo zvětšila o 125 mm na 1740 mm. Mezeru mezi předními sedadly tak bylo možné zvětšit o 20 mm, čímž se rozestup mezi pasažéry v oblasti ramen zvětšil o 45 mm. Na čele segmentu stojí i prostor pro zavazadla – délka zavazadelníku narostla o 125 mm a díky promyšlenému řešení prostoru za zadními sedadly se v porovnání s předchozí generací podařilo nafouknout objem o více než 60 litrů na výsledných 231 litrů. Kromě toho ‚pagodová‘ koncepce střechy pomáhá zachovat malé celkové vnější rozměry při zachování pohodlné a prostorné kabiny pro řidiče i zbytek posádky. Výška vozidla se zvětšila o 50 mm na 1510 mm.

Barvy koření

Nový barevný koncept lakování se inspiroval různými druhy koření. Pro nové Aygo X tak byla navržena jedinečná sestava barev, z nichž každá reprezentuje odlišnou esenci a osobnost vozu. Výrazný dvoubarevný lak karoserie Ayga X se ve spojení s novou koncepcí barev odrazil v jedinečném ostrém profilu, který upoutá pozornost důrazem na postoj evokující chuť vrhnout se do akce.

Kardamom hlásá mimořádný styl i eleganci, kultivovanou a neokázalou estetiku s efektem středně syté zelené. Chilli paprička je ohnivá a prémiová barva, která upoutá pozornost hlubokým barevným leskem, za nímž stojí jemné třpytivé vločky kovu v modrém odstínu, začleněné do červeného laku. Zázvor je rafinovaná béžová stálice, poukazující na dobrodružného ducha a vřelost. Jalovec je mladistvě působící modrá barva vytvořená speciálně pro tento model, kterému dodává ledový chlad, decentně doplněný o načervenalé tlumené podtóny. Každý z těchto efektních odstínů koření je v nápadném kontrastu vůči černé střeše a zádi.

Hlavní prvky interiéru jsou sladěny s tóny koření na karoserii, a propůjčují tak kokpitu markantní design, zahrnující i přístrojovou desku a středový panel. Při bližším zkoumání sedadel objevíme prošívaný symbol X, decentně začleněný přímo do tkaniny. Označení modelu Aygo X se rovněž jemně odráží ve světlometech s cílem dodat vozu robustní a soudržnou identitu.

Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life
Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life
Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life
Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life
Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life
Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life
Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life
Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life
Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life

Pocit dynamiky ve prospěch sportovnější image ještě akcentuje nová klínovitá linie střechy. High-tech přední světla zdánlivě obepínají kapotu ve tvaru křídla, zatímco velká mřížka chladiče o něco níže společně s mlhovými světly a ochranným krytem nárazníku vytváří motiv zdvojeného lichoběžníku, jenž je součástí identity Ayga.

Pro nejnovějšího zástupce třídy minivozů se rovněž uvádí vyspělý systém full-LED světel, který uvedenou technologii zpřístupňuje většímu počtu zákazníků. Světla denního svícení a směrová světla sestávají ze dvou světlovodů lemovaných jemnou žhnoucí září k akcentování ikonického profilu Ayga za všech světelných podmínek.

Úsporný i super bezpečný

Model Aygo X byl od počátku navržen tak, aby garantoval maximálně hospodárný provoz. Má například nejnižší hmotnost surové karoserie ze všech vozů napříč automobilovými segmenty A a B, ke snížení spotřeby napomáhají i výlisky v prostoru předního nárazníku a podběhů kol, které lehce odklánějí proud vzduchu směrem od pneumatik, a potlačují tak víření vzduchu na přídi a kolem boků vozidla. K pohonu Toyoty Aygo X slouží opakovaně oceňovaný litrový tříválec 1KR-FE, jenž doznal dalších zlepšení v souladu s evropskými předpisy a nabízí vysokou míru spolehlivosti a výkonu s cílovým parametrem spotřeby paliva pouhých 4,7 l/100 km a emisí CO2 na úrovni 107 g/km.

Aygo X znamená také velký skok kupředu ve smyslu bezpečnosti, kdy tento model ze segmentu minivozů bude poprvé na všech trzích standardně vybaven bezpečnostním systémem Toyota Safety Sense, který například používá monokulární kameru ve spojení s milimetrovým radarem. Předkolizní bezpečnostní systém (PCS) s funkcí rozpoznávání vozidel navíc nyní funguje i za vyšších rychlostí. Premiéru v Toyotě Aygo X má funkce rozpoznávání chodců ve dne i v noci, rozpoznávání cyklistů za denního světla, asistenční systém pro zmírňování rizika kolize na křižovatkách, adaptivní tempomat, asistent pro udržení v jízdním pruhu a nouzový asistent řízení.

S látkovou střechou

Ničím neomezený výhled vzhůru si užije posádka Ayga X v provedení s vysunovací látkovou střechou (výbava na přání), která se mezi crossovery segmentu A objevuje vůbec poprvé. Tato střecha byla navržena tak, aby si ji vychutnal i řidič za volantem – otvor je větší o 40 mm při 20% zvětšení úhlu výhledu ven.

Látková střecha z vysoce kvalitních materiálů, které jsou typické spíše pro luxusní modely, nabízí zvýšenou ochranu před vodou a prachem. K odolnosti a robustnosti pro cestování bez obav přispívá i nová konstrukce aerodynamického deflektoru.

Aygo X: Nová generace nejmenšího modelu od Toyoty je tu | Toyota Life

Výsledkem spolupráce Toyoty s dodavatelem JBL je prémiový audiosystém, jehož akustický profil byl upraven v souladu s charakteristickými vlastnostmi Ayga X. Audiosystém se čtveřicí reproduktorů používá zesilovač o výkonu 300 W a velký 200mm subwoofer v zavazadlovém prostoru pro hutné basy, živou odezvu reproduktorů a čistý zvukový projev v širokém spektru kmitočtů.

Nejmodernější technologie

Se svojí Toyotou Aygo X bude každý zákazník propojen prostřednictvím systému Toyota Smart Connect a mobilní aplikace MyT. Toyota Smart Connect zahrnuje velký 9″ dotykový displej s vysokým rozlišením, difuzní osvětlení a bezdrátové nabíjení, a nabízí tak zákazníkům bezproblémové uživatelské prostředí s doplňkovou mobilní aplikací MyT. Pomocí aplikace MyT může majitel sledovat různé analýzy vozidla, jako třeba analýzu jízd, stav paliva v nádrži, varování nebo sledování polohy vozidla.

Nejnovější multimediální systém od Toyoty ve vyšších výbavových liniích dále nabízí navigaci na bázi cloudu, která zprostředkuje dynamické informace o trase pomocí on-line služeb. V průběhu času budou on-line aktualizacích uváděny nové služby. Systém Toyota Smart Connect dále nabízí kabelové i bezdrátové připojení chytrých telefonů prostřednictvím technologií Android Auto a Apple CarPlay.

Foto: archiv TME