Továrna ve středočeském Kolíně patří od začátku loňského roku výhradně jen Toyotě a díky tomu se v Česku vyrábí model Yaris a teď nově také Aygo X. První kolínský vůz už je u svých majitelů. 

Jako první v Česku si rezervovali nový model od Toyoty, malý crossover Aygo X. A tak manželům Kročilovým z Moravskoslezského kraje jejich nové auto včera předal samotný prezident evropské Toyoty Matt Harrison, a to přímo v kolínské automobilce, kde se tohle auto teď čerstvě vyrábí. 

Aygo X se vyrábí v Kolíně. První zákazníci už mají své auto | Toyota Life

Výroba nejmenšího modelu od Toyoty začala v Kolíně v březnu, a Aygo X tak nahrazuje druhou generaci Ayga, která se v Kolíně vyráběla od roku 2014 do konce roku 2021.

Evropanům na míru

Vůz Aygo X vznikl na míru požadavkům evropských zákazníků a navrhli a vyvinuli ho evropské divize Toyoty s využitím platformy Toyota New Global Architecture. Je tedy založený na poznatcích, že zákazníci často nevyužívají zadní sedadla. Na jejich úkor se proto mohl zvětšit prostor vepředu, ale i objem zavazadlového prostoru. Zároveň si auto, věrné stylu předchozích generací, zachovalo malé kompaktní rozměry, přestože je vyšší a obdařené schopnostmi crossoveru.

Čtěte také: Aygo X lze rezervovat přes internet

Vůz je vybavený úsporným a dostatečně výkonným benzínovým motorem 1.0 VVT-i s manuální nebo automatickou převodovkou. Nabízí mimo jiné kompletní LED světla, nejméně šest airbagů, Apple CarPlay a Android Auto nebo multimediální systém Toyota Touch 2.  

Aygo X se vyrábí v Kolíně. První zákazníci už mají své auto | Toyota Life

Protože tohle auto nemá být jen praktickým dopravním prostředkem, ale i zábavným společníkem, nabízí několik neobvyklých odstínů karoserie, a třeba i možnost zvolit si plátěnou otvírací střechu. „Od spuštění prodeje se pro Aygo X rozhodlo více než 300 zákazníků. To svědčí o stoupající popularitě tohoto modelu, kterou zaznamenáváme už od loňského roku. Jsme velice rádi, že kolínská továrna Toyoty vyrábí už dva úspěšně evropské modely,“ říká Martin Peleška.

Vyrábět tam, kde prodáváme

Kromě Ayga X se v Kolíně vyrábí také Toyota Yaris, větší model oceněný titulem Auto roku 2021. Od loňského listopadu se tu poprvé v kolínské historii začala vyrábět i hybridní varianta.

„Do zahájení výroby nových modelů Aygo X a Yaris jsme investovali více než 4,5 miliardy korun. Závod jsme rozšířili o nové budovy a dokončili jsme instalaci nových zařízení. To vše za pokračující pandemie, při zablokování Suezského průplavu, a i přes těžkosti s dodávkami dílů, zejména polovodičů,” říká Koreatsu Aoki, prezident kolínského závodu Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. „V kolínském závodě Toyota jsme také přivítali bezmála 1600 nových zaměstnanců,“ dodává.

Kolínský závod jde zcela v souladu s dlouhodobou filozofií Toyoty vyrábět auta tam, kde prodává, a navazuje tak na dlouhodobou výrobu vozů Toyota v Evropě.

Video: Yoda Production

Foto: Lukáš Wagneter