Vozítka jezdící mezi chodci mohou být i bezpečná. Elektrická tříkolka C+walk T, kterou představila Toyota Motor Corporation, nezabere více místa než jeden chodec a pohybuje se přibližně rychlostí chůze – obvykle 2 do 6 km/h, pro zkušené uživatele je určeno dodatečné nastavení na 10 km/h.

Samozřejmostí jsou pokročilé technologie, díky nimž vozítko rozpozná překážky, a tak předejde jakýmkoli kolizím. Vozítko najde uplatnění při přepravě v rozlehlých prostorách velkých hal nebo firem, usnadní pohyb starších uživatelů, ale hodí se také k prohlídkám parků či muzeí.

Do budoucna by však tento přepravní miniprostředek mohl být homologován i k použití na veřejných komunikacích. V takovém případě pomůže těm, kteří mají potíže s chůzí na větší vzdálenosti, a budou takto moci rozšířit své pole působnosti.

Bezpečně na pěších zónách: Co umí chytré vozítko od Toyoty | Toyota Life
Bezpečně na pěších zónách: Co umí chytré vozítko od Toyoty | Toyota Life
Bezpečně na pěších zónách: Co umí chytré vozítko od Toyoty | Toyota Life

Vozítko se dokáže otáčet na místě tak, aby nezabíralo zbytečně mnoho prostoru, a zároveň se standardně dodává s funkcí pro regulaci rychlosti otáčení, která rozpoznává úhel natočení volantu a v návaznosti na tom omezuje rychlost pohybu.

Toyota v rámci řady C+walk vyvíjí model v provedení pro sezení a model určený ke spojení s invalidním vozíkem, v obou případech se plánuje komerční využití. Při typické rychlosti lidské chůze ujede vozidlo na jedno nabití cca 14 kilometrů. C+walk T je zatím určen jen pro japonský trh.

Foto: archiv TMC