Toyota nyní výrazně investuje do robotiky a umělé inteligence, a to nejen pro potřeby autonomních vozů. Prezident koncernu Akio Toyoda totiž sní o tom, že se součástí standardního vybavení domu stanou roboti, kteří budou pomáhat při úklidu a jiných domácích pracích. 

Toyota Research Institute v Los Altos v Kalifornii buduje výzkumný tým a novou laboratoř, která vypadá jako byt, v němž učí domácí roboty pracovat v proměnlivém a chaotickém prostředí běžného domova. Testují se tu mimo jiné prototypy  robota zavěšeného ve stropu a robotického drapáku k přenášení křehkých předmětů. Toyota pracuje na univerzálních robotech určených k domácím pracím, kteří místo úplného zastoupení lidské práce podpoří dovednosti lidí.

V nové laboratoři bude možné měnit uspořádání podlah a přesouvat objekty, aby se dovednosti robotů mohly rozvíjet ještě před tím, než budou otestovány ve skutečných domech. V laboratoři se nachází kuchyň, jídelna a obývací pokoj zařízené jako v opravdovém domě.

Pozorovali život v domech seniorů

„Ještě před epidemií Covid-19 jsme jeli do Japonska, kde jsme navštívili domovy seniorů a pozorovali jejich každodenní život. Všimli jsme si, že vaření patří k oblíbeným činnostem řady starších lidí. Kdyby dostali jako pomocníka automatizovaného robota zaměřeného na vaření, mělo by to důsledky pro kvalitu jejich života po emocionální a sociální stránce,” říká Steffi Paepcke, vedoucí týmu User Experience v Toyota Research Institute.

Skutečnou výzvou je tedy porozumět situaci, vyvíjet roboty orientované na člověka a nezapomínat na to, že každý člověk je individualita. Cílem není dát lidem hračku, ale najít způsoby, které by jim umožnily vést šťastný, naplněný život, pro dobro celé společnosti.

Budoucnost podle Toyoty: Vařit a uklízet budou roboti | Toyota Life

V bytě vládne chaos

Práce robotů na výrobní lince je obvykle přesně definovaná a jednoznačně naprogramovaná, jejich prostředí je pak zcela kontrolované. Aby si ale domácí robot uměl poradit v měnícím se prostředí soukromého bytu, nelze ho prostě jen naprogramovat na určité úkoly. Domácí robot se musí naučit pružně propojit to, co právě vidí, s činnostmi, které chápeme jako úklid. Situace může být pokaždé jiná, a tedy i scénář bude odlišný, ovšem efekt by měl zůstat stejný, a to uklizený dům.

Roboti se od lidí učí jak v reálném prostoru, tak na simulátorech. Trenér pracuje s virtuální realitou, aby viděl totéž, co vidí robot, a vydává mu pokyny k provedení různých činností. Robotický tým pracuje na zevšeobecnění učení tohoto typu tak, aby robot, který se naučí utírat linku v jedné kuchyni, byl schopen tentýž úkol splnit i v jakékoli jiné kuchyni. Získané dovednosti by měla sdílet celá flotila robotů daného druhu. Když se tedy naučí novou dovednost jeden robot, naučí se ji současně všichni ostatní.

Stropní robot i do malých bytů

Idea stropního robota představuje další efekt návštěvy inženýrů Toyoty v japonských domácnostech. Vědci si uvědomili, že malé byty a úzké průchody mohou roboty značně omezovat v činnosti a snižovat jejich prospěšnost pro domácnost. Přišli tedy s řešením v podobě robota, který se pohybuje po kolejnici namontované u stropu. V současné vývojové fázi je prototyp schopen čistit linky a vkládat nádobí do myčky.

Budoucnost podle Toyoty: Vařit a uklízet budou roboti | Toyota Life

Tým vypracoval i robota s měkkým drapákem využívajícího polštářky vyplněné vzduchem, jimiž umí uchopit různé předměty, jako třeba skleničky, a dále úklidového robota pohybujícího se po podlaze.

Čtěte také: Jak budeme žít? V Japonsku vzniká město budoucnosti

Japonský koncern investuje do robotiky a technologií ve službách ekologie a urbanistiky. Mezi vývojovými projekty Toyoty jsou proto i tak rozsáhlé plány, jako je výstavba města budoucnosti Woven City v Japonsku, které ukáže ideální způsob, jakým bych v budoucnu měli žít, ale i menší, praktické či zábavní projekty, mezi něž patří třeba robot mimozemšťan Kirobo, robot basketbalista nebo série robotů pomáhajících při vedení domácnosti.