Život na čtyřech kolech je fantastická věc. Hodí se ale jen pro někoho. Sepsali jsme proto ty největší benefity, ale také nevýhody. Teprve pokud zjistíte, že vám tyhle nevýhody připadají spíš jako výzvy, které jste ochotni přijmout a možná je i proměnit v další benefit, jste na život v kempingovém autě dostatečně připraveni, a co víc – užijete si ho.
Výhoda č. 1: Nekonečné dobrodružství
Můžete žít ze dne na den, nemusíte nic plánovat, anebo můžete plány kdykoli změnit. Což je na jednu stranu svoboda, možná téměř anarchie, ale na druhou stranu vám to umožňuje bez problémů se přizpůsobit všemu, co zrovna přijde, ať už je to špatné počasí, zavřená dálnice nebo pracovní požadavky. Většina nomádů, kteří žijí svůj „vanlife“ totiž pracuje na dálku. To znamená, že jim šéfové nebo klienti z kanceláří posílají zakázky a oni je zpracují tam, kde právě jsou. Díky svobodě mohou věci odbavovat rychle, bez ohledu na pracovní dobu. Žádnou totiž nemají.
Výhoda č. 2: Otevřená mysl
Díky výše zmíněnému člověk musí být velmi disciplinovaný. Aby si udržel svůj vysněný způsob života, naučí se být sám sobě přísným šéfem. Vaše osobnost ale roste i díky tomu, že se každý den budíte jinde, poznáváte nová místa, odlišné zvyky, jinou kulturu. Stáváte se pozorovatelem, nasáváte cizí způsob přemýšlení a to vám otevírá nekonečné obzory.
Výhoda č. 3: Nejdřív já
Přestože musíte pracovat, často hodně, zároveň získáváte spoustu volného času na všechno, co vás baví. Celý den si totiž můžete uspořádat přesně tak, jak si to přejete. Neztrácíte čas cestováním do práce, ani cestováním za koníčky. Chcete surfovat, a tak přespíte na pláži. Navíc neztrácíte čas ani údržbou domácnosti – interiér auta máte uklizený za pár minut. Navíc dnes už pro tyto účely existují speciální vychytávky, jako je třeba malý cestovní vysavač značky Makita, jejímiž doplňky je vybaven třeba i Nomad Wanderer, což je vlastně Proace Verso od Toyoty s vestavbou Visu.
Výhoda č. 4: Nízkorozpočtová záležitost
Na to, že žijete v určitém směru velmi luxusním způsobem života, utratíte jen velmi málo peněz. Neplatíte nájem, ani nocleh v hotelu. Často se pohybujete mezi civilizaci, a tak ani nechodíte do drahých restaurací, a najednou se stane tím největším luxusem, že si můžete udělat obyčejná míchaná vejce a kávu třeba uprostřed lesa nebo na louce.
Výhoda č. 5: Konec závislosti na věcech
V takzvaném camper vanu najednou zjistíte, jak málo věcí skutečně potřebujete. Stačí vám pár kousků oblečení, jedny boty, hrnek na kávu, teplý spacák nebo peřina, počítač a telefon s navigací. O moc víc se toho do auta stejně nevejde. Nejkouzelnější na tom je, že po ničem dalším ani nezatoužíte. Opravdovou hodnotu najednou nacházíte v zážitcích a nezávislosti.
Zní to lákavě? Tak si teď ještě přečtěte, s čím se naopak budete muset vypořádat.
Výzva č. 1: Spousta skrytých starostí
Není to vždycky tak krásné, jak to na Instagramu vypadá. Nefunguje to tak, že jen střídáte válení se na pláži s trochou práce na počítači. Musíte u toho řešit zdánlivé drobnosti, jako kde můžete dnes večer kempovat, kde je nejbližší koupelna, kde si můžete dát sprchu, jestli vám už v kanystru nedochází voda, případně za jak dlouho potkáte první benzínku. Na malém prostoru zároveň všechno musí mít své místo, a tak vanlife občas vyžaduje téměř vojenský řád.
Výzva č. 2: Víc venku než uvnitř
Vanlife znamená, že většinou autem jen cestujete a spíte v něm. Zbytek času obvykle trávíte venku. Jste připraveni venku vařit, číst si, odpočívat, žít? Odpadá ležení na gauči u televize, místo toho si spíš vypijete odpolední čaj ve skládacím křesílku pod provizorním přístřeškem. Jistě že to má své kouzlo a za pobyt na čerstvém vzduchu vám poděkuje i vaše imunita, ale ne každý je na to připraven.
Výzva č. 3: Za každého počasí
Ať už chcete na čtyřech kolech žít, nebo jen strávit týden dovolené, musíte počítat s tím, že každý den není zalitý sluncem. Občas také prší, zvlášť v noci nebo po ránu je chladno. Jestli se vydáváte na cesty jindy než uprostřed léta, připravte se na umění vrstvit oblečení a zateplit se pokaždé, když jdete třeba jen na záchod.
Výzva č. 4: Pohyblivá kancelář
Většinu času se budete muset obejít bez pracovního stolu, i když i vestavba v obytném autě se dá celkem rychle přeměnit z postelového ležení na stolek a sezení. Budete pracovat, kde se dá, možná nebudete mít úplně vždycky klid. Nebo bude klid absolutní, ale zase nebude signál. Na všechny tyto faktory musíte nejen umět reagovat, ale být na ně připraven. Chce to mít silnou schopnost začít se soustředit naprosto kdykoli a kdekoli, a také neomezená data v mobilu, protože být závislý na veřejné wi-fi je horší než chodit každý den do práce.
Výzva č. 5: Uzavřená bublina
Jednou z největších výzev je, zda zvládnete takto cestovat nebo dokonce žít úplně sami, nebo si na cesty vezmete parťáka. Je třeba zvážit, že s ním budete docela dlouho a na docela malém prostoru. Samozřejmě že cestou potkáte nové lidi, ale většinu času jste jen se svým spolubydlícím. Ať už to je kamarád, kamarádka nebo partner, dobře si to rozmyslete a vybavte se spoustou tolerance a pochopení. Odteď budete muset mít společné plány, v autě budete mít oba věci na stejném místě, možná si budete trochu překážet. Zároveň to ale váš vztah může utužit, protože kdy jindy poznáte, že se na druhého opravdu můžete spolehnout, než když společně řešíte nečekané problémy a situace?
Foto: Daniel Vojtěch
Mohlo by vás zajímat
Koulařka 🎱 a sprinterka 🏃♀️ Anna Luxová v roce 2020 vybojovala na Paralympijských hrách v Tokiu 🥉 ve vrhu koulí. Podívejte se na její medailonek a společně jí pojďme fandit v kvalifikaci do Paříže. 🗼