Toyota Motor Europe začíná spolu s firmou Stellantis pracovat na novém velkém dodávkovém vozu, který bude k dostání i s bateriovým pohonem. Půjde tak už o třetí karosářskou variantu v nabídce Toyoty, která doplní stávající nabídku kompaktních a středně velkých lehkých užitkových vozů.

Nový model se bude vyrábět v závodech Stellantis v polských Gliwicích a italské Atesse. Výroba je naplánována na polovinu roku 2024, dodávka bude premiérou Toyoty v segmentu velkých užitkových vozidel.

Spolupráce firem Stellantis a TME začala v roce 2012 středně velkou dodávkou Toyota Proace, vyráběnou v závodu Hordain ve Francii. V roce 2019 následoval atraktivní přírůstek do segmentu kompaktních lehkých užitkových vozů, Toyota Proace City, vyráběný ve španělském závodu Vigo. Nová spolupráce Toyotě umožní nabízet v Evropě kompletní řadu lehkých užitkových vozů, přínosem pro obě firmy je společný vývoj a optimalizace výrobních nákladů.

„Jedná se o důležitý počin, který završuje naši nabídku lehkých užitkových vozidel pro evropské zákazníky značky Toyota. Nový model bude klíčovým příspěvkem k plánovanému růstu Toyoty v rámci celkové nabídky tohoto segmentu vedle modelů Hilux (pick-up), Proace a Proace City, a umožní tak Toyotě poskytovat řešení mobility ve všech odvětvích trhu s užitkovými vozy,“ říká Matt Harrison, prezident a generální ředitel Toyota Motor Europe.

Ilustrační foto: Lucie Cápková