Začátek jara vyloženě láká k výletům. Proto je tu náš seriál Počesku, ze kterého jsme teď vybrali ta nejlepší místa po celém Česku. Potěší milovníky historie, architektury i těch nejkrásnějších výhledů.

Litomyšl

Zároveň historické i čím dál modernější město ve východních Čechách. Vydejte se do místního renesančního zámku a v jeho zahradách obdivujte sochy Olbrama Zoubka. Pro ještě větší dotek současnosti zajděte k minimalistickému kostelu z roku 2010, jehož autorem je architekt Zdeněk Fránek. Pokud jste spíš fanoušci historie, zaujme vás barokní Kostel Nalezení svatého Kříže ze začátku 18. století. Nadšence do moderní architektury nadchne i stavba krytého plaveckého bazénu, sportovci si tu mohou alespoň zaplavat.

7 tipů na jarní výlety po celém Česku | Toyota Life

Šikmý kostel

Nezdá se vám to. Kostel sv. Petra z Alkantary, který proslavila románová trilogie Karin Lednické s názvem Šikmý kostel, v místě centra původního města Karviná, je skutečně šikmý. Ne však záměrně. V důsledku nepříznivých vlivů těžby uhlí na tomto území byla původní vysoká věž snesena. Během desítek let poklesl zdejší terén o 36 metrů a způsobil naklonění objektu a hluboké trhliny ve zdech. Zdánlivě tu dnes stojí opuštěný, ale v jeho okolí je připravená naučná stezka, která připomene, jak to tu dříve vypadalo.

7 tipů na jarní výlety po celém Česku | Toyota Life

Zámek Horšovský Týn

Státní hrad a zámek Horšovský Týn patří k nejvíce zpřístupněným památkám u nás. Na zámku si proto prohlédnete renesanční zámecké bydlení od 16. století do počátku 20. století se salóny, tanečním sálem, knihovnou, hradní část vás zavede do gotické kaple a zbrojnice. Pro jeho půvabnou architekturu i prostory se mu říká Český Krumlov západu. Letošní prohlídková sezóna je od začátku dubna v plném proudu.

7 tipů na jarní výlety po celém Česku | Toyota Life

Kostel duchů

Chcete se bát? Tajemný kostel sv. Jiří u Manětína je nepřetržité plný. V bílém rouchu zahalené osoby tu nehnutě sedí, tiše se modlí, ani nedýchají. Jde totiž o sádrové sochy Jakuba Hadravy, které mají připomínat věřící, kteří kdysi v dnes zapomenuté vesničce Luková žili. Vyrazte ale i na procházku po okolí, zdejší krajina je opravdu malebná.

7 tipů na jarní výlety po celém Česku | Toyota Life

Botanická zahrada v Liberci

Nemůžete se dočkat, až Česko zase rozkvete a zezelená? Běžte tomu naproti návštěvou liberecké botanické zahrady, která je nestarší v České republice a láká především na sbírky tropických rostlin a nejstarší kamélie v Evropě. Leží mimochodem hned vedle zoologické, a tak máte o celodenní zábavu postaráno.

7 tipů na jarní výlety po celém Česku | Toyota Life

Dlouhé stráně

Ve vodní elektrárně Dlouhé stráně v Jeseníkách zjistíte, jak se vlastně z vody může získat elektřina, ale také si prohlédnete překrásné vodní dílo – horní přečerpávací nádrž v nadmořské výšce 1 350 metrů na hoře Mravenečník. Dlouhé stráně jsou třetí největší přečerpávací vodní elektrárnou na světě a nejrozsáhlejším vodním energetickým dílem v České republice.

7 tipů na jarní výlety po celém Česku | Toyota Life

Kaple sv. Vendelína

Modernější kapli jste možná ještě neviděli. Nachází se na hřebenu v obci Osek nad Bečvou v podhůří Oderských vrchů a je dílem architekta Petra Pelčáka. Navzdory malým rozměrům krásně vystupuje z okolní krajiny díky bílé barvě a ostré geometrii. Kolemjdoucí zde také mohou rozeznít zvon ze zvonařské dílny Tomášková – Dytrychová.

7 tipů na jarní výlety po celém Česku | Toyota Life

Foto: Lukáš Wagneter