Toyota Corolla Cross přináší do celosvětově nejprodávanější modelové řady prostornost, mimořádnou praktičnost a robustní design SUV automobilového segmentu C. První vozy dorazí k českým zákazníkům na podzim příštího roku.

Nové SUV rozšiřuje paletu karosářských variant Toyoty Corolla (vedle hatchbacku, kombi Touring Sports a sedanu) a současně doplňuje modelovou nabídku SUV značky Toyota, která je nyní v rámci evropského trhu nejpestřejší.

Corolla Cross staví na podvozkové platformě TNGA od Toyoty, konkrétně nejnovější vývojové variantě platformy GA-C, která je přínosem z pohledu stylistického ztvárnění, obestavění prostoru, technologií i jízdní dynamiky vozidla.

Evropský trh dostane speciálně upravené i efektní a robustní stylistické ztvárnění nového SUV, jehož světlomety a zadní skupinové svítilny jsou sladěné s přední maskou tvarem dvojitého lichoběžníku, vymodelovanými blatníky s vytaženými lemy a zkosenou kabinou SUV pro náročné podmínky dnešních měst.

Pro aktivní rodiny s menšími dětmi

Corolla Cross měří na délku 4460 mm, je 1825 mm široká, 1620 mm vysoká a používá rozvor 2640 mm. Je zařazena mezi modely Toyota C-HR a RAV4 uprostřed vysoce konkurenčního evropského trhu SUV nižší střední třídy a nabízí pohodlí, praktičnost a všestrannost požadovanou aktivními rodinami s menšími dětmi.

Interiér vozu nabízí vynikající výhled ven pro celou posádku, velkorysý prostor pro hlavu i nohy v obou řadách sedadel, velké otvory zadních dveří i prosvětlený interiér. Ještě vzdušnější atmosféru zajišťuje panoramatické střešní okno. Zavazadlový prostor garantuje snadný přístup díky nízké nakládací hraně a širokému otvoru výklopné zádě pro snadné nakládání velkých předmětů, jako například kočárků nebo jízdních kol.

Poprvé nový hybridní systém

Corolla Cross je prvním globálním modelem od Toyoty s novým hybridním systémem páté generace s autonomním dobíjením. Slouží k pohonu předních (FWD) nebo všech kol (AWD-i), navazuje na předchozí provedení s nabídkou vyššího točivého momentu, většího zapojení elektřiny, ještě hospodárnějšího chodu a větší radosti z jízdy.

Přepracována byla převodovka společně s použitím nového systému mazání a rozvodu oleje, kde se uplatnil olej s nízkou viskozitou. To se pak odráží v provozní hospodárnosti a navýšení výkonu díky menším elektrickým i mechanickým ztrátám. Nový bateriový modul využívá nejnovějších výsledků vývoje lithium-iontových baterií, a je tak výkonnější a o 40 procent lehčí než doposud.

Corolla jako SUV: Brzy dostane verzi Cross | Toyota Life

Navýšením výkonu elektromotoru i spalovacího motoru vzrostl celkový systémový výkon o více než 8 procent. Hybridní pohon FWD 2,0 litru produkuje 146 kW, tedy 197 koní, a pomáhá vozu ke zrychlení z místa na 100 km/h za 8,1 sekundy. Varianta s pohonem AWD-i využívá další elektromotor na zadní nápravě s pozoruhodným výkonem 30,6 kW.

Zadní elektromotor se připojuje automaticky ve prospěch lepších záběrových vlastností, jistoty za volantem a pocitu bezpečí na površích se zhoršenou přilnavostí. Hybridní systém páté generace přináší i další zlepšení jízdních vlastností. Systém nyní vykazuje ještě lineárnější charakter a vyšší předvídatelnost i regulovatelnost při zrychlování, kdy je rychlost vozidla lépe sladěna s otáčkami spalovacího motoru ve prospěch intuitivního a přirozeného chování vozu. Za tímto účelem byla upravena kalibrace určující skutečnou odezvu hnacího ústrojí na pokyny od akceleračního pedálu.

Kromě mnoha moderních technologií přichází nová Corolla Cross s modernizovaným ovládacím rozhraním, které přináší nejmodernější multimediální technologie. Součástí přístrojové desky ve speciálním uspořádání pro evropský trh je nový digitální přístrojový štít o velikosti 12,3″ s podporou nejrůznějších konfigurací, jakož i 10,5″ centrální displej multimediální soustavy. Největší displej v této třídě nabízí nejvíce místa pro zobrazování informací, mimořádnou flexibilitu a možnosti uživatelských nastavení, třeba pro zobrazování spotřeby paliva, hybridního systému nebo navigace.

Corolla jako SUV: Brzy dostane verzi Cross | Toyota Life

Nejnovější multimediální systém s rychlejším procesorem a 10,5″ dotykovým displejem s jemnou grafikou podporuje bezdrátové připojení přes Apple CarPlay, a kabelové připojení prostřednictvím Android Auto. Jeho součástí je i paket služeb Toyota Smart Connect.

Zákazníci se mohou těšit na praktickou a pohodlnou navigaci na bázi cloudu, informace o situaci na trase, hlasového agenta a on-line aktualizace systému na dálku. Kromě toho je k dispozici sestava online služeb přes mobilní aplikaci MyT včetně analyzování jízd nebo zjišťování polohy vozidla, či dokonce funkcí dálkového ovládání, například systému klimatizace nebo zamykání dveří.

Nejvyšší bezpečnost

Corolla Cross je v neposlední řadě vybavena systémem T-Mate, který kombinuje nejnovější bezpečnostní paket Toyota Safety Sense s dalšími aktivními asistenčními systémy řízení a parkování s cílem nejen usnadnit řízení a zvýšit jeho bezpečnost, ale též ochránit celou posádku vozidla i ostatní účastníky silničního provozu za nejrůznějších situací.

Předkolizní bezpečnostní systém (PCS) poprvé nabízí funkci zamezující nechtěnému zrychlení (Acceleration Suppression) za nízkých rychlostí jízdy, dopravní asistent pro zařazování na křižovatkách, jakož i vylepšené rozpoznávání protijedoucích vozidel a asistent pro odbočování na křižovatkách.

Z dalších nových funkcí Toyota Safety Sense jmenujme asistenční systém řidiče pro nouzové zastavení vozidla (EDSS) a dálkové on-line aktualizace (OTA) pro spolehlivou aktualizaci a přidávání dalších funkcí během celé životnosti vozidla. Vylepšení se dotkla i adaptivního tempomatu s plným rychlostním rozsahem (FSR ACC) a asistenta pro udržení v jízdním pruhu (LTA) i systému rozpoznávání dopravních značek (RSA).

Corolla jako SUV: Brzy dostane verzi Cross | Toyota Life

T-Mate pomáhá řidiči prostřednictvím sledování slepého úhlu (BSM) s asistenty pro bezpečné opuštění vozidla (SEA), automatické ovládání dálkových světel (AHB) a parkovacích asistentů vč. systému pokročilého poloautonomního parkování Toyota Teammate, panoramatického zobrazování okolí vozu (PVM), systému monitorování provozu za vozidlem s automatickým brzděním (RCTAB) a inteligentního ultrazvukového lokátoru (ICS).

Úroveň pasivní bezpečnosti nové Corolly Cross zvyšuje mimořádně tuhá podvozková platforma GA-C; nový středový boční airbag pro přední sedadla pomáhá zabránit vzájemnému střetu předních pasažérů v případě nárazu do vozidla z boku.

Od uvedení modelu v roce 1966 se celosvětově prodalo přes 50 milionů vozidel s označením Corolla. Nová Corolla Cross ještě posílí zastoupení značky Toyota v automobilovém segmentu C (nižší střední třída) a podpoří cíl společnosti prodávat do roku 2025 na 400 tisíc vozidel, což odpovídá 9% podílu v mimořádně konkurenční oblasti evropského trhu.

Foto: archiv