Letošní olympijské a paralympijské hry budou mimo jiné také přehlídkou inovativních a udržitelných způsobů dopravy. Toyota už do Paříže dodala první vozy, které zároveň prezentují nejmodernější technologie, přičemž každá z nich bude rozpoznatelná podle vlastní barvy. Doprava na hrách tak bude zcela ekologická a využívat ji budou sportovci, personál, dobrovolníci i diváci.

Celkem Toyota v roli celosvětového partnera Mezinárodního olympijského výboru (IOC) a Mezinárodního paralympijského výboru (IPC) poskytne více než 2650 elektrifikovaných osobních automobilů a 700 elektrických vozítek nejrůznějšího typu, mezi něž patří i 250 APM (Accessible People Mover) speciálně upravených pro tyto hry a vyrobených v Evropě.

Čtěte také: Toyota odstartovala první českou olympijskou kampaň

Během olympijských a paralympijských her Paříž 2024 budou elektrifikovaná vozidla a další vozítka rozpoznatelná podle speciální vizuální identity. Jedinečný design zdůrazňuje strategii značky Toyota, která nejde jen jedinou cestou, ale nabízí svým zákazníkům hned několik druhů alternativních pohonů. Každá z těchto technologií bude v Paříži snadno rozpoznatelná podle zvláštní barvy.

„Pro vozidla poháněná vodíkovými palivovými články jsme zvolili modrou barvu. Modrá je barvou vody, která představuje jediné emise vycházející z výfuků těchto vozidel. Zelenou, barvu přírody, mají bateriové elektromobily, pro hybridy a plug-in hybridy jsme vybrali purpurovou, což je také třetí barva sportovišť na hrách v Paříži,“ řekl Jaime Noriega, technický manažer divize stylistického ztvárnění společnosti Toyota Motor Europe.

Doprava na olympiádě bude ekologická. První vozy Toyota už jsou v Paříži | Toyota Life

Odhodlání Toyoty budovat lepší svět je velkou měrou postaveno na trvalé udržitelnosti, o čemž svědčí vlastní strategický program Toyota Environmental Challenge 2050. V roce 2050 chce společnost dosáhnout uhlíkové neutrality na celosvětové úrovni, v Evropě pak dokonce do roku 2040.

„Flotila vozů Toyota poskytnutých pro potřeby olympijských a paralympijských her je postavena na našem multi-technologickém přístupu ke snižování uhlíkových emisí. Toyota na hry v Paříži přiváží stoprocentně elektrifikovanou flotilu osobních vozidel v souladu s naším odhodláním snižovat uhlíkové emise,“ řekl Jošihiro Nakata, prezident a CEO společnosti Toyota Motor Europe.

Nechybí sdílená doprava i vozítka pro hendikepované

Spolupráce v rámci her v Paříž 2024 kromě oficiální flotily automobilů zahrnuje i služby sdílení automobilů Toyota KINTO, která pracovníci organizačního výboru využívají už od září 2023 během přípravné fáze, a to zejména při cestování do vzdálenějších míst konání her s horší dostupností prostřednictvím veřejné dopravy.

Doprava na olympiádě bude ekologická. První vozy Toyota už jsou v Paříži | Toyota Life

Flotila sdílených vozů KINTO Share je ukázkou inkluzivního přístupu a dostupnosti. Dokladem efektivity a přidané hodnoty služby KINTO Share, poskytované organizačnímu výboru her, je i vysoká míra využití a pochvalná zpětná vazba pracovníků pařížských her.

Hendikepovaným pracovníkům her Toyota dodala také první vozítka C+Walk S, která jim výrazně usnadní pohyb v rámci budovy Pulse. Jde o první várku ze 700 kusů, které Toyota poskytne sportovcům, zaměstnancům i divákům.

Doprava na olympiádě bude ekologická. První vozy Toyota už jsou v Paříži | Toyota Life

„Cílem je snížit emise skleníkových plynů v rámci celých her Paříž 2024. Nedílnou součástí naší podpory cílů trvalé udržitelnosti je zajišťování služby sdílení automobilů Toyota KINTO pro naše pracovníky. To znamená ekologičtější a bezpečnější přepravu pracovníků zajišťujících přípravu her, přičemž během olympijských a paralympijských her Paříž 2024 tím nastolíme nový vysoký standard špičkové mobility,“ říká Tony Estanguet, prezident her Paříž 2024.

Foto: André Ferreira