Další díl seriálu Etiketa na silnici z produkce české Toyoty se věnuje dalšímu nešvaru, který je na českých silnicích tak často vidět. Je tedy určen všem řidičům, kteří ještě neumí rychle a efektivně vytvořit uličku pro vozy integrovaného záchranného systému. 

Záchranářská ulička slouží k průjezdu sanitek, policejních či hasičských aut na víceproudých silnicích, proto je zásadní, aby prostor pro ně vznikl rychle, plynule, záchranáři nemuseli zbytečně brzdit a byli na požadovaném místě včas. 

Nezapomeňte na dostatek prostoru

„Málo se ví, že pokud auta přijíždí k nějaké nehodě, měla by začít tvořit záchranářskou uličku okamžitě, nikoli až když slyší houkání sirén,“ upozorňuje produktový manažer české Toyoty Václav Zikmund. První vozidla, která k nehodě dorazí, by před sebou měla nechat dostatečný prostor pro manévrování záchranářských aut.

Dostatek prostoru by však před sebou měla nechávat i všechna další auta, která potom do kolony přijíždí, aby bylo možné pak podle potřeby ještě popojet, couvnout, nebo se ještě více přiblížit ke kraji.

Podívejte se na další díl: Jak správně zipovat

Samotnou uličku je povinné tvořit mezi levým a přiléhajícím pruhem, což znamená, že auta v levém pruhu popojedou co nejvíce doleva, a naopak auta v ostatních pruzích se dají co nejvíce doprava. Prostor mezi těmito dvěma skupinami vozů by pak měl mít minimálně tři metry. Což je mimochodem pravidlo, které funguje i v ostatních státech.

Kdo má právo použít uličku

Je také dobré vědět, že do integrovaného záchranného systému nepatří jen zdravotníci, hasiči a policie, ale také vozidla správce pozemní komunikace a vozy sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Ochotně uhnout bychom tedy měli i jim.

„Pokud by vás napadlo do uvolněného prostoru vjet také, abyste si ušetřili čas, nedělejte to. Do tohoto prostoru smějí podle zákona vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy a neoprávněné použití tohoto pruhu hrozí pokuta až 2500 Kč. Výrazně přísněji se ale trestá případ, kdy neukázněný řidič zpomalí nebo dokonce omezí probíhající záchrannou akci. Vytvořte tedy podle pravidel záchranářskou uličku a pak trpělivě čekejte,“ upozorňuje Václav Zikmund.

Video: Yoda Production