Používat v autě směrová světla neboli blinkr se zdá jako naprosto základní a přirozená věc, kterou už děláme téměř bezmyšlenkovitě a automaticky. Možná i proto v ní ale řada lidí chybuje. Další díl seriálu Etiketa na silnici z produkce české Toyoty připomíná základní pravidla.

Směrová světla jsou v autě zásadní a v podstatě jediný prostředek, jak lze komunikovat s ostatními účastníky silničního provozu. Pomocí nich informujeme okolí o našich záměrech, o směru, kterým chceme jet, a zároveň snadno pochopíme, co budou dělat ostatní. Můžeme tak snadněji předvídat situaci a také se jí přizpůsobit. V konečném důsledku tak předcházíme nejen mnoha nedorozuměním, zpomalování provozu, ale také nehodám. 

Mohlo by vás zajímat: Víte, kdy (ne)troubit?

„Podle zákona je nutné používat směrová světla, když přejíždíte z jednoho pruhu do druhého, když objíždíte stojící vůz nebo jakoukoli jinou překážku, samozřejmě když předjíždíte, odbočujete, najíždíte k okraji vozovky, kde potřebujete zastavit a pak, když odtud zase odjíždíte,“ vysvětluje produktový manažer českého zastoupení automobilky Toyota Václav Zikmund.

Nezapomeňte, že zmíněnou překážkou se rozumí i cyklista nebo chodec jdoucí u krajnice. I když kvůli nim možná nemusíte opustit jízdní pruh tam, kde je dostatečně široký, alespoň tak upozorníte ostatní řidiče, že tam nějaká „překážka“ je a oni budou opatrnější. Mějte zároveň na paměti, že nové pravidlo nařizuje objíždět cyklistu ve vzdálenosti jednoho a půl metru.

„Samostatnou kapitolou je potom kruhový objezd. V České republice platí, že blinkr nepoužíváte při vjezdu na něj, ale teprve, když se chystáte jej opustit,“ dodává Zikmund.

Podívejte se: Jak vytvořit záchranářskou uličku

Základní pravidla možná řada řidičů zná, ale buď je nerespektuje vůbec, nebo směrová světla použije až ve chvíli zatáčení, což už je pozdě. „Důležité je informovat ostatní řidiče o tom, co hodláte udělat, co nejdříve to jde. Tedy ještě dříve, než začnete brzdit nebo dokonce otáčet volantem,“ upozorňuje Václav Zikmund.

Dejte si však přitom pozor, abyste například kvůli odbočování blikali opravdu až před vaší odbočkou. I to, že nakonec neodbočíte tam, kam si jiný řidič myslel, že to máte v úmyslu, může ostatní zmást a být nebezpečné.

Video: Yoda Production