Sportovní Toyota GR Yaris bodovala hned dvakrát při letošním udílení cen Auto roku britských listů The Times a Sunday Times. Byla vyhlášena jako nejlepší hot hatch a zároveň si ji vybral i uznávaný motoristický novinář Jeremy Clarkson.

GR Yaris se svými kořeny v rallye hodnotitelům učaroval. Přeplňovaný tříválec o objemu 1,6 litru a výkonu 261 koní dává kompaktnímu vozu dostatečnou dynamiku, kterou ještě podtrhuje ovladatelnost a naladění podvozku.

Clarkson ve svém pravidelném sloupku v Sunday Times vychválil vlastnosti vozu na nezpevněných cestách i na silnicích pokrytých ledem. „Je to jeden z nejzábavnějších vozů, jaké jsem kdy řídil,“ vysekl poklonu někdejší populární moderátor Top Gearu.

GR Yaris je nejlepší auto letošního roku, říká Jeremy Clarkson | Toyota Life

Hot hatch je miláčkem motoristického tisku od chvíle, kdy se na konci loňského roku dostal na silnice. Navzdory sdílení jména s poněkud klidnějším Yarisem jde o dva velmi odlišné vozy. Na karoserii jsou jediným společným prvkem vnější zpětná zrcátka a přední a zadní světla. Výroba modelu GR Yaris se speciálními sportovními součástmi pak trvá desetkrát déle než u standardního modelu. 

Aby Toyota splnila homologační požadavky mistrovství světa v rally, musela vyrobit alespoň
25 000 silničních verzí GR Yaris, o které je mezi zákazníky po celém světě nebývalý zájem.

Foto: Daniel Vojtěch