Britské zastoupení automobilky Toyota ve svém závodu v anglickém hrabství Derbyshire už vyrobilo 10 prototypů modelu Hilux poháněných palivovými články. Pět vozidel v současnosti absolvuje testovací jízdy za reálných provozních podmínek a také přísné provozní zkoušky na bezpečnost, jízdní schopnosti, funkčnost a odolnost. Pět dalších vozidel bylo nasazeno do částečného provozu, kterého se účastní už i zákazníci a zástupci médií. Vodíkové Hiluxy přitom budou i během letošních olympijských a paralympijských her v Paříži.

Průkopnický projekt slavného pick-upu Hilux tak postoupil do poslední a konečné fáze, představující další milník Toyoty na její cestě do budoucnosti bez uhlíkových emisí. Po uvedení prvního prototypu v září 2023 Toyota ve spolupráci s dalšími členy konsorcia za finanční podpory britské vlády dospěla do fáze intenzivního vyhodnocování a poloprovozního nasazení prototypů. Palivové články nové generace po 30 letech výzkumu a vývoje nabídnou delší životní cyklus, delší reálný dojezd vozidel a výrazně nižší náklady.

Podle předpokladů Toyoty bude Evropa do roku 2030 jedním z největších trhů s vodíkovými palivovými články včetně stabilního rozvoje různých aplikací v oblasti mobility a výroby elektrické energie. V prosinci 2023 proto Toyota Motor Europe (TME) oznámila zahájení činnosti podniku Hydrogen Factory Europe, představujícího koordinované obchodní využívání vodíkové technologie a systémů se zahrnutím všech aktivit od vývoje a výroby přes prodej až po poprodejní činnosti.

Prototypy modelu Hilux na palivové články jsou důležitým odrazovým můstkem k dalšímu rozvoji vodíkové technologie a podpoře rozběhu vodíkových ekosystémů a infrastruktury po celé Evropě.

Profil vozidla

Hilux na vodíkové palivové články vychází z legendární Toyoty Hilux s neotřesitelnou pověstí kvality, odolnosti a spolehlivosti i za nejnáročnějších podmínek na této planetě a má ambice představit možnosti začlenění technologie palivových článků do vozů kategorie pick-up.

Hilux od své premiéry v roce 1968 mnohokrát prokázal svoji neporazitelnost, ať při úspěšném dobývání severního pólu, zdolávání sopek Islandu, překonávání Antarktidy či třech vítězných taženích na Rallye Dakar. Verze poháněná palivovými články si zachovává nekompromisní genetickou výbavu a zároveň nahlíží do budoucnosti bez uhlíkových emisí.

Hilux na vodík se stává realitou. Testy na silnicích začaly | Toyota Life

Z vnějšího pohledu má vodíkový Hilux tytéž rozměry a robustní vzhled jako nejnovější model Toyoty Hilux. V provedení karoserie Extra Cab je 5325 mm dlouhý, 1855 mm široký a 1810 mm vysoký, ale pod povrchem se ukrývá průkopnická technologie palivových článků od Toyoty.

Výkon zajišťují hlavní komponenty technologie pohonu Toyoty Mirai – vozu, který za bezmála dekádu komerční výroby jednoznačně prokázal své kvality, a který byl prvním celosvětově sériově vyráběným sedanem na vodíkové palivové články. Toyota ho uvedla v roce 2015.

Díky vodíku je výkonější

Hilux na palivové články by měl mít dojezd až 600 km, což je více, než by bylo možné dosáhnout s bateriovým systémem pohonu. Další výhodou je, že díky nízké hmotnosti vodíku má vůz vyšší užitečnou hmotnost a vyšší tažnou kapacitu než jiné bezemisní alternativy.

Vodík je uložen ve třech vysokotlakých zásobnících s kapacitou po 2,6 kg, celková kapacita tak činí 7,8 kg. Zásobníky jsou zabudovány do žebřinového rámu vozidla. Sada palivových článků na bázi polymerního elektrolytu obsahuje 330 článků a je upevněna nad přední nápravou. Hilux s palivovými články má pohon zadních kol prostřednictvím elektromotoru na zadní nápravě; ústrojí disponuje maximálním výkonem 134 kW (182 k) a nejvyšším točivým momentem 300 Nm. Vůz poháněný palivovými články za jízdy neprodukuje žádné výfukové emise, pouze čistou vodu.

Hilux na vodík se stává realitou. Testy na silnicích začaly | Toyota Life

Lithium-iontová hybridní baterie, do níž se ukládá elektřina vyráběná pomocí palivových článků, je zabudována pod ložnou plochu pick-upu nad vodíkovými zásobníky. Nezabírá tak žádné místo v kabině.

Projekt běží už dva roky

Projekt prototypu vodíkového Hiluxu na vodíkové palivové články byl zahájen na začátku roku 2022 zpracováním studie proveditelnosti. Podílely se na ní společnosti TMUK a TME a podařilo se podařilo získat finanční dotaci britské vlády prostřednictvím Centra pro pokročilé pohony (APC), neziskové organizace podporující vývoj čistších technologií a nových koncepcí v oblasti mobility.

Od července 2022 od ledna 2023 pak probíhal intenzivní program konstrukce a vývoje s dalšími partnery konsorcia – společnostmi Ricardo, ETL, D2H Advanced Technologies, Thatcham Research – a za dodatečné podpory ze strany Toyota Motor Corporation.

Od února do května 2023 probíhala výroba dílů včetně svařování podvozkového rámu a následně byl vyroben prototyp v souladu se zásadami systému výroby TPS (Toyota Production System) ve vyhrazených prostorách závodu TMUK. Firma Ricardo zajistila přípravu výroby prototypu v podobě konstrukčních a vývojových úloh, resp. ověření kompletního výrobního postupu společně s týmy TMUK.

Hilux na vodík se stává realitou. Testy na silnicích začaly | Toyota Life

Od června do července 2023 probíhala výroba prototypu a už za tři týdny bylo dokončeno první vozidlo. Od července do prosince 2023 vzniklo devět dalších prototypů a následovala důkladná fáze vyhodnocování včetně zkušební stolice a testování na testovací trati.

Uvedená desítka prototypů nyní absolvuje provozní zkoušky se spoluúčastí zákazníků; testováním Hiluxu s palivovými články bude poslední fáze výzkumného a poloprovozního projektu uzavřena.