Kvůli špatnému stavu ovzduší v Ostravě odborníci doporučují co nejrychleji omezit používání aut se spalovacím motorem. Příkladem jde fotbalový klub Baník Ostrava – pořídil si hybridní auta, která mají výrazně nižší emise a po městě se pohybují bez hluku.

Meteorologové dlouhodobě hodnotí kvalitu ovzduší v Ostravě jako velmi špatnou. Hodinové koncentrace se pohybují okolo 100 mikrogramů na metr krychlový. Emise z aut koncentraci prachu a oxidu dusičitého ještě zvyšují.

„Všichni víme, že v našem regionu je špatné ovzduší, a tak jsme tomu chtěli nějak pomoct. Hodně jsme četli o výhodách hybridních aut, a když jsme je vyzkoušeli, rozhodli jsme se do týmu pořídit právě hybridy,” říká Jan Laštůvka, brankář FC Baník Ostrava. „Myslím, že by se každý měl zamyslet a udělat něco proto, aby se tu dýchalo lépe,” dodává. 

Baník tak nyní má 30 nových osobních aut značky Toyota ve spolupráci s Autobond Group, která se stala novým hlavním partnerem klubu. Management, trenéři, členové realizačního týmu i hráči jezdí novými modely C‐HR, RAV4 a Corolla. 

„Naše klubová auta přispějí ke snižování emisí skleníkových plynů a dalších znečišťujících látek v ovzduší Ostravy. Je to náš malý příspěvek ke kampani za čistou Ostravu,” říká obchodní a marketingový ředitel Baníku Jindřich Středula.

Každá pátá firma jezdí hybridem
Vozy s hybridním pohonem navíc svým majitelům šetří i peníze. Na palivu je možné ušetřit až desetitisíce korun díky tomu, že například ve městě při rychlosti do 50 km/h jezdíte úplně zadarmo, jen na elektřinu. S palivem za tisíc korun ujede standardní auto ve městě kolem 400 kilometrů, hybrid zvládne až tisíc kilometrů.

Tyto výhody si uvědomuje stále více zákazníků, ale i firem. Z nedávného průzkumu Toyoty vyplynulo, že 58 procent českých manažerů firemních vozů se domnívá, že hybridní auta jsou pro jejich firmu vhodná, a o přechodu na hybridy už uvažuje 55 procent. Reálně už je pořídila téměř pětina (18 procent) českých podniků. Nejoblíbenější firemní hybridní značkou je právě Toyota, kterou jezdí 30 procent z těchto firem.