Čtyři pětiny energetických firem plánují investice do vodíkových technologií a třetina ropných a plynárenských společností, dodavatelů energie a specialistů na obnovitelné zdroje v průzkumu americko-britské právní společnosti Womble Bond Dickinson uvedlo, že už teď aktivně provozuje technologie modrého či zeleného vodíku.

Průzkum proběhl mezi 170 manažery firem. V horizontu od jednoho roku do pěti let plánuje do vodíkového odvětví vstoupit 29 procent firem, z toho 21 procent už v nadcházejícím roce, zbývajících 30 procent později. Jen 19 procent energetických společností uvedlo, že do vodíku aktivně neinvestuje a ani o tom aktuálně neuvažuje.

Dvě třetiny manažerů považují vodík za nejatraktivnější růstovou příležitost v energetickém odvětví, těsně za bateriovými úložišti (69 procent). Zhruba 58 procent vidí potenciál v energetické účinnosti a 56 procent v elektrifikaci.

Čtěte také: 6 věcí, které o vodíkové Toyotě Mirai možná ještě nevíte

Největší výzvou na trhu s vodíkem jsou podle energetických podniků dodávky a skladování vodíku, absence infrastruktury a obavy ohledně veřejné bezpečnosti. Celkově nevyjadřovaly takové obavy týkající se složitosti distribuce vodíku nebo nejistoty ohledně cen. 

Podle jejich názoru je stávající infrastruktura dodávek zemního plynu a zkapalněného zemního plynu dobrým technickým základem pro přepravu vodíku a jsou si jisti, že zelený nebo modrý vodík budou již brzy cenově konkurenceschopné.

Kamiony a lodě na vodík

Do vodíkových technologií a jejich vývoje investuje také automobilka Toyota, která už i na českém trhu nabízí první sériově vyráběné osobní auto na vodík, Toyotu Mirai. Nedávno představila vodíkový kamion nebo nákladní auto zvané Project Portal Alpha, které od spuštění provozu v dubnu 2017 ujelo už několik desítek tisíc kilometrů a s výjimkou vodní páry neprodukovalo žádné emise. Kromě Mirai a kamionů postavila Toyota i vodíkovou loď. Nedávno také založila investiční fond Toyota Ventures Climate Fund na podporu inovativních nápadů zaměřených na boj s globálním oteplováním.

Foto: Lucie Cápková