Další díl seriálu Počesku z produkce automobilky Toyota přibližuje východní Čechy. Kraj, kde o vaši pozornost soupeří Hradec Králové s Pardubicemi, ale jsou tu i další krásná města, jako je Litomyšl, i dokonalé pohledy na českou přírodu. 

Hradec Králové je město architektů Gočára a Kotěry plné parků a kultury v každé roční době. Vyhlášené je místní Klicperovo divadlo, na kvalitní filmovou tvorbu je zaměřeno artové Bio Central. Nejen v centru pak najdete řadu opravdu dobrých kaváren i restaurací.

Na hokej i na hrad

Sousední Pardubice jsou městem perníku, hokeje i krásného Pernštýnského náměstí se Zelenou bránou. Nedaleko je zřícenina hradu Kunětická hora. Jedním z novějších pardubických cílů jsou skvostné Automatické mlýny, v jejichž areálu vzniká jedna nová kavárna za druhou.

Sečská přehrada
Sečská přehrada
Slatina
Slatina
Hradec Králové
Hradec Králové
Toyota Corolla v Hradci Králové
Toyota Corolla v Hradci Králové
Pardubice
Pardubice
Pardubice
Pardubice
Litomyšl
Litomyšl
Litomyšl
Litomyšl
Orlické hory
Orlické hory

Historická i moderní Litomyšl

Kromě těchto větších měst je tu také Litomyšl, historická, a přesto čím dál modernější. Vydejte se do místního renesančního zámku a v jeho zahradách pak obdivujte sochy Olbrama Zoubka. Pro ještě větší dotek současnosti zajděte k minimalistickému kostelu z roku 2010, jehož autorem je architekt Zdeněk Fránek. Pokud jste spíš fanoušci historie, zaujme vás barokní Kostel Nalezení svatého Kříže ze začátku 18. století.

Česká nej

Chtěli byste raději mimo město? Pak si vyjeďte do Orlických hor. Můžete si dát výšlap na místní nejvyšší horu Velká Deštná anebo zkusit jednu z místních rozhleden, například Osičinu u Vojenic, rozhlednu Anna v pásmu československého opevnění nebo krásnou cihlovou rozhlednu na Vladizcké vrchovině.

Jestli vás zajímají česká nej, zajeďte si do Vysokého Mýta, kde je největší čtvercové náměstí v republice. Krásnou zastávkou je i nedávno obnovený kostel svatého Petra a Pavla ve Slatině u Vysokého Mýta. Zajeďte sem až za tmy – bývá krásně nasvícený.

Sečská přehrada

Milovníci přírody se mohou vydat do okolí Chrudimi – k Sečské přehradě. Projeďte ji na lodičce nebo šlapadle úplně celou – od koryta řeky Chrudimky až k přehradní hrázi. Kousek od ní si dejte siestu na kouzelném ostrůvku. Krásný výhled na něj je z nedaleké skály, od zříceniny hradu Oheb. 

Na český road trip se sbalte do modelu Corolla Touring Sports. Do ní se s přehledem naskládají nejen děti a všechny jejich nezbytnosti, ale třeba i rybářské náčiní – rybolov je na Sečské přehradě povolen.

Foto: Daniel Vrzal

Video: Yoda Production