Nadace Toyota Mobility Foundation poskytla v přepočtu 20 milionů korun na podporu uvedení ultralehkého inteligentního kolečkového křesla Phoenix i na trh. Má pomoci v pohybu tisícům hendikepovaných lidí. 

Křeslo, které vyrobila britská společnosti Phoenix Instinct, je navržené za pomoci inteligentních systémů, automaticky upravuje těžiště a zajišťuje mimořádnou stabilitu a snazší ovladatelnost ultra lehkého rámu z karbonových vláken. Prostřednictvím elektrického pohonu předních koleček potlačuje nepříjemné vibrace a minimalizuje námahu ze strany uživatele. Inteligentní motorový systém brzd dokáže automaticky rozpoznat, že uživatel vozíku sjíždí ze svahu, a automaticky tak uzpůsobit rychlost pohybu.  

Křeslo zvítězilo v soutěži Mobility Unlimited Challenge, v níž inovátoři z celého světa prezentují technologie zvyšující kvalitu života osob s ochrnutím dolních končetin. Do finále se probojovaly týmy ze Spojených států, Japonska, Itálie a Velké Británie. Pestrá paleta produktů zahrnovala například hybridní exoskelet na kolech nebo flotilu poloautonomních elektrických zařízení na pomoc uživatelům mechanických invalidních vozíků během cestování.

Víc než jen vyrábět auta

Projekt je součástí přesvědčení Toyoty, která chce svou činností zajišťovat, aby se každý mohl neomezeně pohybovat. „Kolečkové křeslo se technicky nemění již desetiletí. Financování, které jsme prostřednictvím této výzvy získali, nám umožnilo dokázat, že chytré technologie mohou usnadnit používání a zvýšit bezpečnost kolečkových křesel s potenciálem využívat celou řadu dalších vlastností a funkcí. Díky finanční prémii můžeme tuto práci posunout dál a dostat kolečkové křeslo Phoenix i až ke spotřebitelům. S nástupem Toyoty do odvětví mobility budeme svědky výrazného posunu na poli zařízení pro mobilitu,“ říká Andrew Slorance ze společnosti Phoenix Instinct.