Měsíční vozidlo, které společně vyvíjí Toyota a Japonská kosmická agentura JAXA, se bude jmenovat Lunar Cruiser, tedy Měsíční křižník. Přezdívku průzkumného vozidla na palivové články s přetlakovou kabinou a lidskou posádkou inspiroval legendární a nezničitelný Land Cruiser.

Dohodu o společném vývoji průzkumného vozidla podepsaly JAXA a Toyota loni v červnu, hotový produkt by se měl představit po roce 2025. Firmy společně pracují na výrobě testovacích dílů pro jednotlivé technologické prvky i samotný prototyp vozidla. 

Legenda se chystá do vesmíru: Na Měsíci přistane Lunar Cruiser | Toyota Life

Práce zahrnují i simulace sloužící k ověření dostatečné výkonnosti a vlastností odvodu tepla během jízdy, výroby a vyhodnocení prototypů pneumatik. Využívá se i virtuální realita a modely v reálném měřítku – aby finální uspořádání kabiny měsíčního křižníku a jejího vybavení bylo maximálně praktické a komfortní.

Dojezd 10 000 km

Vozidlo má být podle návrhu šest metrů dlouhé, 5,2 metru široké a 3,8 metru vysoké, což odpovídá přibližné velikosti dvou mikrobusů. Poskytne celkový obytný prostor 13 metrů krychlových, což umožní ubytování dvou osob, v nouzových případech pak poskytne zázemí až čtyřem pasažérům. Jeho dojezd je díky vodíkovým palivovým článkům až 10 000 km.

Mezinárodní vesmírný průzkum se v současnosti zaměřuje na Měsíc a planetu Mars.

Legenda se chystá do vesmíru: Na Měsíci přistane Lunar Cruiser | Toyota Life