Když se jednou stanete majitelem pejska, absolutně mu propadnete a uděláte pro něj cokoli. Platí to ale i na cestách? Pokud mu totiž jen dáte na zadní sedadlo měkkou deku, rozhodně pro jeho (ale ani svoji) bezpečnost neděláte maximum.

Stačí, když do vás zezadu někdo jen lehce narazí, a psa to vymrští ze sedadla, narazí do předního sedadla, nebo ještě hůře předního okna, kde navíc může jeho tělo ohrozit i vás. Abyste na takto černé scénáře mohli v klidu zapomenout, ujistěte se, že je váš mazlíček v autě v bezpečí. 

Kromě toho způsob přepravy zvířat je daný i zákonem, a tak pokud psa nemáte v autě správně zajištěného, při policejní kontrole vám může hrozit pokuta. Takže jak na to?

Pes patří do zavazadlového prostoru

„Psa nikdy nepřevážejte na předním sedadle, kde je aktivní airbag spolujezdce. Neměl by ale ani jezdit na volno vzadu, kde při prudkém brždění nebo nárazu může pes vyletět dopředu,“ upozorňuje produktový specialista z českého zastoupení značky Toyota Daniel Němec.

Letní cestování se psem: Víte, jak ho vozit bezpečně? | Toyota Life

Ideální je podle něj namontování speciální mříže, která odděluje zavazadlový prostor od zbytku vozu. Montáž u autorizovaného partnera zabere jen pár minut. Její kotvicí body navíc zůstávají namontované, takže ji můžete kdykoli snadno vyndat a zase nasadit podle potřeby.

„Mříž lze obalit dekou, aby v případě nehody nedošlo ke zranění vašeho psa,“ doporučuje Němec a dodává: „Jakmile psa naložíte, je nutné zajistit nejen jeho speciálním postrojem, ale také ostatní převážené předměty tak, aby mu nemohly ublížit.“

Menší plemena mohou na zadní sedačky

Tyto rady se týkají zejména větších plemen. Psy menších ras je možné převážet na zadních sedadlech, ale ani to se neobejde bez správných pomůcek. I tady je potřeba mít správný postroj, který připnete k bezpečnostním pásům. Na zadní sedadla můžete také dát ochranný potah, který zajistí, že interiér vozu zůstane čistý.

Na delších cestách také nezapomínejte na pravidelné zastávky na venčení, zajistěte svému pejskovi také přísun vody, případně jídla.

Video: Yoda Production

Foto: Lucie Cápková