Čekají nás dva měsíce prázdnin a aby byly plné zábavy a zážitků, chce to dostatečnou zásobu tipů na výlety, z nichž si budete moci vybírat podle počasí nebo třeba podle nálady. Přinášíme tedy místa v Česku, z nichž to svoje vybere úplně každý.

Africké safari ve Dvoře Králové

Nechcete se v zoo spokojit jen s pohledem na zvířata ve výbězích nebo za sklem? Rádi byste byli ještě blíž? Přijeďte do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem. Pěkně zblízka tu uvidíte zebry, žirafy, pakoně nebo třeba antilopy. Budete tu navíc mít pocit, že jste opravdovou součástí výběhu. Safari Park si totiž můžete projet autem. Buď vlastním, ale lepší je využít místní Toyotu Yaris, a to hned ze dvou důvodů: Jednak má autentický zebří polep, a tak krásně splyne s prostředím, a v druhé řadě má šetrný hybridní pohon, který má při takto pomalé jízdě v podstatě nulové emise a je velmi tichý, a tak tvory neruší. Ti se pak ochotně přijdou podívat, jakého tu mají nového návštěvníka.

Letní tipy na výlety: Do přírody, za sportem i za koupáním | Toyota Life

Za sportem do Rokytnice nad Jizerou

Nenechte se zmást, skiareál Rokytnice nad Jizerou funguje v létě stejně dobře jako v zimě. Jen lyže vyměníte za dlouhé procházky (nádherná cesta odtud vede k Janově skále, na Harrachovy kameny nebo ke slavnému Mumlavskému vodopádu) nebo třeba za kolo. V letních měsících se tu totiž otevírá bikepark Rock-it-nice. Nabízí tři tratě různých úrovní obtížnosti v celkové délce pěti kilometrů. Stejně jako je tomu v zimě při lyžování, na tu nejsnadnější, modrou, se nemusí bát ani začátečníci. Vyzkoušet tu můžete i lanový park v korunách stromů. Najdete ho hned u nástupiště lanovky. Na výběr jsou dva okruhy – žlutý se 14 překážkami a jednou lanovkou, nebo modrý s 21 překážkami a čtyřmi lanovkami. K dispozici je i instruktor.

Letní tipy na výlety: Do přírody, za sportem i za koupáním | Toyota Life

Výhledy na Lipně

Kromě koupání a mnoha různých vodních sportů nabízí Lipno také malý adrenalin a neskutečný výhled, jež nabídne Stezka korunami stromů, odkud je vidět celá přehrada. Nadšeni budou všechny věkové kategorie – děti můžete motivovat tím, že když dojdou až nahoru, dolů mohou sjet na skluzavce. Místní tobogan je dlouhý 52 metrů, čímž patří k nejdelším v Česku. 

Letní tipy na výlety: Do přírody, za sportem i za koupáním | Toyota Life

Na kole do Modlivého dolu

Tohle místo je naprosto výjimečný úkaz, který doslova propojuje historickou architekturu s přírodou. V tomto romantickém skalnatém údolí u Svojkova v Libereckém kraji si proto chvílemi budete pravděpodobně připadat jako někde v Asii. Jedná se ale o tajemné poutní místo, kam se chodívala modlit celá křesťanská procesí. Původní dřevěná kaplička byla v 18. století zbourána a hraběnka Alžběta Kinská nechala vytesat novou kapli přímo do skalní stěny. 

Letní tipy na výlety: Do přírody, za sportem i za koupáním | Toyota Life

Průzračná voda Kurovického lomu

Přírodní památku Kurovický lom najdete na pomezí Hornomoravského úvalu a Hostýnských vrchů. Za horkých letních dní je toto místo k nezaplacení a koupání v mléčně modré vodě je zážitek sám o sobě, přestože ještě nedávno bylo v lomu zakázané. Ale pozor, ačkoli se lom nachází kousek od města Kroměříž, kterou byste na toulkách po Zlínském kraji také neměli minout, autem se přímo k němu nedostanete. Za zmínku stojí, že bývalý vápencový lom se stal přírodní památkou (Natura 2000) a je domovem pro 247 rostlin, 21 druhů ptáků a 60 druhů brouků včetně největšího vodního brouka na světě vodomila černého.

Letní tipy na výlety: Do přírody, za sportem i za koupáním | Toyota Life

Historická i moderní Litomyšl

Kdyby vám o prázdninách chyběl ruch měst, vyberte si to, které patří k nejkrásnějším v Česku – Litomyšl, historická, a přesto čím dál modernější. Vydejte se do místního renesančního zámku a v jeho zahradách pak obdivujte sochy Olbrama Zoubka. Pro ještě větší dotek současnosti zajděte k minimalistickému kostelu z roku 2010, jehož autorem je architekt Zdeněk Fránek. Pokud jste spíš fanoušci historie, zaujme vás barokní Kostel Nalezení svatého Kříže ze začátku 18. století.

Letní tipy na výlety: Do přírody, za sportem i za koupáním | Toyota Life

Foto: Lukáš Wagneter, Jan Kasl, Lucie Cápková