Když se skateboarding stal olympijskou disciplínou, do velké míry se proměnil. Z mnoha kluků se skejtem se stali profesionální jezdci, za nimiž stojí celé týmy. Konkurence vyrostla a dostat se na olympiádu je extrémně těžké. Maxim Habanec vám dá nahlédnout do zákulisí.

Premiéru na olympijských hrách měl skateboarding teprve v roce 2021 v Tokiu. Bohužel i napodruhé, tedy letos v Paříži bude tato disciplína bez české účasti. Totiž už ve chvíli, kdy se vůbec začalo mluvit o tom, že tahle zábava bude olympijským sportem, začal se skateboarding výrazně profesionalizovat a výhodu začaly mít ty země, které mají náležité zázemí.

Maxim Habanec popisuje, jak olympiáda proměnila skateboarding | Toyota Life

„Od té doby, co je skateboarding na olympiádě, začali se profesionální jezdci víc soustředit na výsledky, začali víc trénovat, mají trenéry, věnují se jim celé týmy lidí. Mezi těmi, kdo si chodí zajezdit jen tak pro zábavu, se sice nic nezměnilo, ale závodní část toho sportu to určitě posunulo,“ popisuje nejlepší český skateboardista Maxim Habanec, který v roce 2010 jako první Čech vyhrál světový pohár.

Od té doby se ale v tomto sportu leccos změnilo a zejména pro mladší skateboardisty podle něj olympiáda rozhodně začala být jasnou metou. „Vyrůstali v době, kdy se skateboarding stal olympijským sportem. Myslím ale, že největším cílem většiny skejtrů jsou triky a posouvání limitů toho sportu. To je vidět i na závodech, kdy každý chce zajet tu nejlepší jízdu, předvést nový trik, který se ještě nikdy nikomu nepovedl, a být tak respektovaný především v rámci skateboardové komunity,“ říká čtyřnásobný mistr republiky, který ve svém skateparku MaxSpace pořádá workshopy a vychovává mladé talenty.

Maxim Habanec popisuje, jak olympiáda proměnila skateboarding | Toyota Life

Největšími skateboardovými mocnostmi jsou Japonsko, USA, začíná se prosazovat Francie. „Obecně se daří zemím, jejichž týmy mají velké rozpočty a kapacitu podporovat talenty. To v Čechách bohužel nefunguje a vše se řeší individuálně,“ vysvětluje Maxim a dodává: „Myslím, že postavení českého skateboardingu ve světě už bylo i lepší. V době, kdy nebyla tak velká konkurence právě z Asie nebo třeba Brazílie, jsme měli fakt silné generace.“

Dostat se na olympiádu je ale dnes ohromně těžké: „Skateboarding je dostupný sport, dělá ho strašná spousta lidí. Dostat se tam ale může jen 20 lidí z celého světa za každou disciplínu. Kvalifikační závody jezdí asi 300 lidí, kteří se i do nich museli kvalifikovat. A s tím, jak se sport profesionalizuje, konkurence začíná být ještě větší. Každým rokem se to posouvá dál a dál.“ Svoji roli pak hraje třeba i podnebí – výhodu mají samozřejmě ty země, kde se dá trénovat celoročně.

V sérii kvalifikačních závodů pak jezdci sbírají body, podle nich se tvoří žebříčky a 20 nejlepších jede na olympiádu. Zároveň přitom platí i další limity, například z každé země se mohou kvalifikovat jen tři, musí tu být zastoupen každý kontinent.

„Jasně že mě mrzí, že jsem se na olympiádu nedostal. Dokonce bych řekl, že mě to štve. Jenže už to nezměním a musím se soustředit na jiné věci. Ani pro mě ale není skateboarding jen o závodech, ale hlavně o posouvání triků, natáčení videí a hlavně o zábavě,“ uzavírá Maxim Habanec, kterého fanoušci znají i jako YouTubera.

Foto: Daniel Vojtěch
Video: Yoda Production