Z každých 100 loni prodaných aut mělo 13 logo Toyota na kapotě. Stejně jako loni řidiči nejčastěji kupovali model RAV4, čímž potvrzují celkově rostoucí oblibu vozů typu SUV. Druhou nejprodávanější však zůstává Toyota Corolla ve verzi sedan. V první desítce pak jsou ještě další tři modely od Toyoty.

Analytická společnost JATO Dynamics vydala přehled nejprodávanějších vozů roku 2022. Z něj vyplývá, že nejprodávanějším a také jediným vozem, kterému se loni podařilo překonat milion prodaných kusů, je Toyota RAV4. Za ní se umístila Corolla ve verzi sedan, které prodaný milion utekl jen těsně.

Toyota pak pokračuje také na pátém místě, které patří limuzíně Camry. Šestý je naopak nezničitelný pick-up Hilux. Osmé místo patří loňské novince, kterou je menší SUV Corolla Cross. Je možné, že právě díky novému provedení Corolly se zájem řidičů rozdělil a kromě tradičně oblíbeného sedanu si nově pořizovali i Corollu Cross. Sedan byl tradičně nejprodávanějším autem světa dlouhodobě od roku 2004.

Nejprodávanější auto na světě je opět Toyota RAV4 | Toyota Life

Celkově se prodalo o 2 procenta méně vozů než v roce 2021 a zájem o elektromobily (BEV) vzrostl o 66 procent. Jak ale upozorňují analytici z JATO Dynamics, Toyota počet prodaných aut dokázala naopak navýšit, a to zejména díky bohaté nabídce hybridů a také modelů typu SUV. Stejně jako loni se tak Toyota stala nejprodávanější značkou, a porazila tak druhou Volkswagen Group. Velmi dobře si však vedla také Tesla, která dva ze svých čtyř modelů dokázala dostat do desítky nejprodávanějších na světě.

Největší zájem byl loni o modely SUV, kterých se prodalo rekordních 32,8 milionu. Jejich obliba nejrychleji roste v Evropě a převyšuje poptávku po sedanech, kombících či pick-upech.

Nejprodávanější auto na světě je opět Toyota RAV4 | Toyota Life

Foto: Daniel Vojtěch