Toyota představila svůj experimentální vodíkem poháněný spalovací motor v modelu, který sklidil obrovský úspěch u zákazníků i odborných novinářů. A není jím žádný jiný než GR Yaris. Vodíkové palivo, palivové nádrže a postup tankování se tu neliší od sériově vyráběné vodíkové Toyoty Mirai, ale přesto funguje trochu jinak.

Zatímco Mirai využívá k výrobě elektřiny chemickou reakci probíhající v palivových článcích, experimentální GR Yaris je vybaven spalovacím motorem na vodíkové palivo. Technologie vodíkových spalovacích motorů je stále na začátku koncepčního vývoje, který začal v roce 2017, ale zatím bez komerčních účelů. Experimentální Corolla Sport s vodíkovým pohonem a prakticky nulovými výfukovými emisemi ale už dnes vykazuje prvotřídní schopnosti v japonských motoristických soutěžích.

Kiičiro Toyoda, zakladatel společnosti Toyota Motor Corporation, už v roce 1952 zdůrazňoval, že Japonsko musí uspět ve výrobě osobních aut, a kvůli tomu se výrobci musejí účastnit automobilových závodů, aby otestovali odolnost i výkonnost vozidel a ukázali jejich vrcholné schopnosti.

Neuvěříte, které auto bude jezdit na vodík | Toyota Life

„Se soutěžemi přichází pokrok, stejně jako nadšení motoristických fanoušků. Cílem závodění však není jen uspokojit naši zvědavost, ale hlavně posílit rozvoj japonského automobilového průmyslu,“ řekl Kiičiro už před 70 lety. A stejný trend Toyota drží dodnes.

Vodíkem poháněný experimentální GR Yaris i Corolla Sport používají tentýž řadový tříválec G16E-GTS 1,6 litru s přeplňováním, který najdeme i pod kapotou oceňovaného modelu GR Yaris, ale s upraveným systémem přívodu a vstřikování paliva pro používání vodíku.

Experimentální vodíková Corolla Sport se v Japonsku od letošního května úspěšně zapojuje do závodního seriálu Super Taikyu v barvách týmu Rookie Racing (odnož závodního týmu Toyota Gazoo Racing), kdy automobilka testuje experimentální vodíkový spalovací motor za náročných podmínek motoristického sportu.

Poselství budoucím generacím

„První krok, tedy soutěžit a vyvíjet náš vodíkový motor, jsme učinili s cílem vyrovnat se se všemi výzvami. Dokáži si představit, že za 10 let budou věci vypadat o dost jinak, ale doufám, že se lidé dokáží ohlédnout a vidět, jak jsme se s touto výzvou s chutí vypořádali a užili si každý okamžik,“ říká Akio Toyoda, prezident společnosti Toyota Motor Corporation.

Spalování vodíku probíhá mnohem rychleji než v případě benzínu, což se odráží v dobré odezvě při vynikajících ekologických parametrech. Spalování vodíku je extrémně čisté a má též potenciál zprostředkovat potěšení za volantem s podobným zvukovým a smyslovým doprovodem jako u klasických spalovacích motorů.

Neuvěříte, které auto bude jezdit na vodík | Toyota Life

Toyota zvyšuje své úsilí na cestě k uhlíkové neutralitě také snahami o prosazování vodíku cestou popularizace vodíkových vozů a mnoha jiných produktů poháněných palivovými články. V dalším vylepšování technologií vodíkových motorů prostřednictvím motoristického sportu spatřuje Toyota možnost ještě více přispět k rozvoji vodíkové společnosti.

Foto: archiv