Toyota zahájila ve svém francouzském závodě výrobu velmi očekávaného malého SUV Yaris Cross. Tento městský typ vozu je navržený speciálně pro evropské zákazníky a jeho uvedení na trh se předpokládá už letos v srpnu.  

Yaris Cross je průsečíkem odborných znalostí městských vozidel a bohatých zkušeností s výrobou SUV. V souladu s plány společnosti na devadesátiprocentní elektrifikaci do roku 2025 bude tvořen převážně hybridní verzí s nízkými emisemi CO2.

Mohlo by vás zajímat: Kolik stojí Yaris Cross v Česku

Vůz splňuje požadavky segmentu malých SUV a je jako druhý hybridní model postaven na podvozkové platformě Toyota GA-B pro kompaktní vozy. S původní Toyotou Yaris sdílí i designovou a konstrukční koncepci ”velkého malého“ vozu. Při zachování kompaktních vnějších rozměrů se podařilo dosáhnout prostorného interiéru.

Odstartovala výroba Yarisu Cross. Kdy dorazí do Česka? | Toyota Life

Jeho produkce byla podpořena významnou investicí 400 miliónů eur do kapacit výrobní linky, která umožní vyrábět na 300 tisíc vozů Toyoty Yaris čtvrté generace i Yaris Cross ročně. Zahájení výroby toitž zároveň znamená další pokrok v lokalizační strategii Toyoty. „Uvedení modelu Yaris Cross je důležité nejen proto, že zvyšuje konkurenceschopnost Toyoty, ale také posiluje strategii lokalizace výroby a maximalizace výrobních kapacit, která směřuje k cíli Toyoty zvýšit do roku 2025 prodeje v Evropě na 1,5 milionu vozů,“ vysvětluje Marvin Cooke, výkonný viceprezident společnosti Toyota Motor Europe. Zavedením výroby modelu se celková zaměstnanost v TMMF zvýšila na téměř pět tisíc osob.

Video: Vše, co byste o Yarisu Cross měli vědět

V letošním roce se vize Toyoty v oblasti lokalizace v Evropě ještě prohloubila. Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) zahájila výrobu hybridních elektrických převodovek a elektromotorů a dodává 1,5litrový benzínový motor TNGA a plně hybridní pohonné systémy pro modely Toyota Yaris a Yaris Cross.

Toyota investovala také do zvýšení kapacity a modernizaci tuzemského závodu Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ), aby mohla uspokojit zvýšenou poptávku po modelu Yaris. Ten byl vyhlášen Autem roku 2021.

Foto: Jan Kasl, archiv TMMF