Toyota zahájila ve svém francouzském závodě výrobu velmi očekávaného malého SUV Yaris Cross. Tento městský typ vozu je navržený speciálně pro evropské zákazníky a jeho uvedení na trh se předpokládá už letos v srpnu.  

Yaris Cross je průsečíkem odborných znalostí městských vozidel a bohatých zkušeností s výrobou SUV. V souladu s plány společnosti na devadesátiprocentní elektrifikaci do roku 2025 bude tvořen převážně hybridní verzí s nízkými emisemi CO2.

Mohlo by vás zajímat: Kolik stojí Yaris Cross v Česku

Vůz splňuje požadavky segmentu malých SUV a je jako druhý hybridní model postaven na podvozkové platformě Toyota GA-B pro kompaktní vozy. S původní Toyotou Yaris sdílí i designovou a konstrukční koncepci ”velkého malého“ vozu. Při zachování kompaktních vnějších rozměrů se podařilo dosáhnout prostorného interiéru.

Jeho produkce byla podpořena významnou investicí 400 miliónů eur do kapacit výrobní linky, která umožní vyrábět na 300 tisíc vozů Toyoty Yaris čtvrté generace i Yaris Cross ročně. Zahájení výroby toitž zároveň znamená další pokrok v lokalizační strategii Toyoty. „Uvedení modelu Yaris Cross je důležité nejen proto, že zvyšuje konkurenceschopnost Toyoty, ale také posiluje strategii lokalizace výroby a maximalizace výrobních kapacit, která směřuje k cíli Toyoty zvýšit do roku 2025 prodeje v Evropě na 1,5 milionu vozů,“ vysvětluje Marvin Cooke, výkonný viceprezident společnosti Toyota Motor Europe. Zavedením výroby modelu se celková zaměstnanost v TMMF zvýšila na téměř pět tisíc osob.

Video: Vše, co byste o Yarisu Cross měli vědět

V letošním roce se vize Toyoty v oblasti lokalizace v Evropě ještě prohloubila. Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) zahájila výrobu hybridních elektrických převodovek a elektromotorů a dodává 1,5litrový benzínový motor TNGA a plně hybridní pohonné systémy pro modely Toyota Yaris a Yaris Cross.

Toyota investovala také do zvýšení kapacity a modernizaci tuzemského závodu Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ), aby mohla uspokojit zvýšenou poptávku po modelu Yaris. Ten byl vyhlášen Autem roku 2021.

Foto: Jan Kasl, archiv TMMF