Jižní Čechy patří k těm nejkrásnějším koutům České republiky. Jak si ale z mnoha místních cílů vybrat ty nejlepší? V dalším dílu seriálu Počesku přinášíme tipy na výlety, kam můžete vyrazit s celou rodinou a ani ty nejmenší děti se tu nebudou nudit. 

Za historií i přírodou

Zámek Hluboká nad Vltavou sice patří k nejkrásnějším na světě, ale také k nejnavštěvovanějším. Pokud jste tu už byli, nebo hledáte něco trochu klidnějšího, v okolí Českých Budějovic, u řeky Lužnice, najdete například romantický zámek Mitrowicz z 16. století s krásnou zahradou. Dá se tu dokonce i ubytovat a pokoje jsou velmi vkusné a stylové. 

Jde tedy také o úžasnou základnu, odkud vyrážet na další výlety po okolí. Jestli preferujete spíš krásy přírody, udělejte si procházku Židovou strouhou, která nabízí výhledy do kaňonovitého údolí. Místní divoká příroda chvílemi budí zdání, jako byste už ani nebyli v Česku.

Zámek Mitrowicz
Zámek Mitrowicz
Zámek Mitrowicz
Zámek Mitrowicz
Židova strouha
Židova strouha
Holašovice
Holašovice
Stádlecký most
Stádlecký most

Neobvyklá architektura

Cestu do jižních Čech si určitě naplánujte tak, abyste neminuli Stádlecký most na Táborsku. Tento řetězový most v empírovém stylu původně spojoval břehy Vltavy, ale kvůli stavbě Orlické přehrady mu nejprve hrozila demolice, ale nakonec byl rozebrán a přesunut na Lužnici. Dnes je národní technickou památkou.

Zamířit můžete také do Blanenského lesa. Tady se určitě stavte v Holašovicích. Tahle malá vesnička je totiž díky svým typickým stavbám selského baroka zapsaná na seznam památek UNESCO. Ujít si nenechte ani renesanční perlu italského stavitelství zámek Kratochvíle. Najdete ho nedaleko Netolic, a čas si určitě vyhraďte i na procházku či odpočinek v místní zahradě.

Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Toyota RAV4
Toyota RAV4
Marina Lipno
Marina Lipno
Přívoz na Lipně
Přívoz na Lipně
Areál lesních her Prachatice
Areál lesních her Prachatice

Dětem na míru

Jestliže máte menší děti, které ještě zámky ani krásu krajiny neocení, vezměte je do Prachatic. Najdete tu Areál lesních her, což je hřiště uprostřed lesa, které potěší nejen ty nejmenší, ale určitě i vás. Určitě je nadchne i Stezka korunami stromů, odkud je vidět celá přehrada Lipno. Nahoru budou zcela jistě běžet, když jim slíbíte, že dolů mohou sjet na skluzavce. Místní tobogan je dlouhý 52 metrů, čímž patří k nejdelším v Česku.

Většina dětí miluje i jízdu lodí. Zajděte nejprve do přístavu, kolem mola Marina vždy kotví ty nejkrásnější jachty. Nasedněte na přívoz, ta nejdelší trasa přes Lipno vede z Dolní Vltavice, kratší z Frymburku. Přívoz má tu výhodu, že převáží i auta – vejdete se sem dokonce i s větším autem typu nové RAV4. Plavbu výletní lodí můžete absolvovat třeba z Týna nad Vltavou.

Foto: Daniel Vrzal

Video: Yoda Production