Aby spolu vozy mohly komunikovat a zvýšily tak bezpečnost na silnicích, uzavřela Toyota dohodu se značkami Suzuki, Subaru, Daihatsu a Mazda o společném vývoji technických specifikací pro komunikační zařízení vozidel nové generace. 

Oblasti připojených aut, autonomních vozů, stejně jako jejich sdílení a elektromobilita označované souhrnně CASE jsou tahouny současné transformace automobilového průmyslu. V automobilech se stále více uplatňují cloudové služby, je potřebná práce s velkými daty, využívá se umělá inteligence.  

Jednotlivé automobilky ale dosud při vývoji komunikačních zařízení postupovaly odděleně, i když poskytované služby jsou u všech stejné nebo podobné. Přitom společně vyvinuté standardy mohou sloužit pro kvalitní a bezpečnou komunikaci vozidel mezi sebou i se svým okolím.

Čtěte také: První elektromobil od Toyoty? Futuristické SUV

Na základě zmíněné dohody japonské automobilky začlení své vlastní technologie do základního komunikačního řešení od Toyoty. Společně pak budou pracovat na systémech propojených vozů příští generace s jednotnými standardy pro jejich připojení k sítím a řídícím centrům.  

Výsledkem mají být například kvalitnější hovory mezi uživateli a operátory nebo rychlejší připojení vozidel. Současně bude možné snížit náklady na vývoj u zúčastněných firem, zjednodušit provoz systému a upgrady verzí, které zahrnují další nové funkce. Každá společnost se bude moci více zaměřit na vývoj vlastních aplikací a služeb na společné infrastruktuře.

Mohlo by vás zajímat: Toyota začala v Austrálii vyrábět bezemisní vodík

Toyota zároveň uzavřela dohodu s retailovou skupinou Aeon Global SCM o spolupráci v oblasti logistiky. Firmy chtějí sdílet zkušenosti z maloobchodu, automobilové výroby, propojených technologií a elektrifikovaných systémů pro řešení problémů v oblasti logistického řetězce, včetně nedostatku personálu nebo dosažení uhlíkové neutrality. 

Nová iniciativa má zároveň akcelerovat nedávno oznámenou spolupráci Toyoty v oblasti CASE s Isuzu Motor Limited a Hino Motors zaměřené na bateriové elektrické vozy, auta na vodíkové palivové články, technologie autonomního řízení a elektronické platformy pro menší užitkové vozy. 

Foto: Daniel Vojtěch