Záleží vám na přírodě a chcete v zimě ptákům poskytnout krmení? Ať už krmítko instalujete do zahrady nebo do přírody, je dobré vědět, jak na to, a čím ho naplnit. Poradí s tím Prokop Pithart, milovník přírody, mladý filmař, fotograf a autor seriálu Do divočiny, který natočil pro Českou televizi. 

Ve filmování přírody Prokop Pithart pokračuje a aktuálně natáčí sérii Na dosah, která pomáhá objevovat, ale i chránit přírodu. V aktuálním díle se věnuje právě krmení ptáků, protože to je podle něj ten nejjednodušší způsob, jak se dostat blíž přírodě a zároveň dostat přírodu blíž k vám, protože díky krmítku se ptáci začnou ochotně slétávat i k vám na zahradu nebo třeba terasu.

Prokop Pithart radí, jak v zimě správně krmit ptáky | Toyota Life

„Ať máte krmítko v zahradě nebo uprostřed přírody, počítejte s tím, že ptákům může pár dnů trvat, než se sem naučí létat,“ upozorňuje Prokop. Důležité podle něj ale je, aby v blízkosti krmítka byl vždy nějaký strom nebo keř, aby se tu ptáci cítili bezpečně. Ptákům pak obecně nejvíce chutnají slunečnicová semínka a krmit je jimi můžete od října až do března.

Pozorujte povahu ptáků

Na seriálu Na dosah se podílí česká Toyota, jejíž je Prokop ambasadorem. Auta jsou totiž pro natáčení přírody překvapivě nezbytností. Zvířata se totiž lidí bojí, ale pokud jsou schovaní uvnitř vozu, dostanou se k divokým tvorům výrazně blíž. Ptáky na krmítku umístěném uprostřed divoké přírody proto Prokop tentokrát pozoroval a natáčel z praktického SUV, kterým je Corolla Cross.

Prokop Pithart radí, jak v zimě správně krmit ptáky | Toyota Life

„Snad nejméně se bojí sýkora babka. Občas přiletí, dokonce i když stojím třeba tři metry od krmítka. Brzy ale určitě přiletí sýkora koňadra, ta bývá nejčastější. Uprostřed přírody se pak jistě ukáže i čížek nebo zvonek. Zajímavé je, že přestože je zvonek větší, je z čížka trochu nervózní a raději si počká, až čížek odletí,“ popisuje svoje zkušenosti Prokop a naznačuje tak, že právě i díky krmítku můžete krásně pozorovat chování i povahu jednotlivých druhů ptáků.

„Vypozorujete třeba i to, že takový strakapoud v krmítku nezůstává, jen si tu vezme semínko a odlétne s ním na nedaleký strom. Tam si zasekne semínko slunečnice do kůry, vytvoří si takzvanou kovadlinku, z níž pak pohodlně hoduje,“ vysvětluje Prokop. V seriálu Na dosah je ale vidět třeba i to, že třeba takový vrabec si k čížkovi do krmítka klidně sedne a v klidu hodují společně.

Video: Yoda Production
Foto: Lukáš Wagneter