Je neuvěřitelné, že skutečně existují místa, kde můžete pořádně dráždit terén svým Hiluxem nebo motorkou a zároveň tím pomáhat přírodě. Takové místo je i v Česku a filmař, fotograf, odborník na přírodu a také ambasador Toyoty Prokop Pithart ho vyrazil otestovat a zjistit, proč vlastně krajina občas potřebuje pořádně rozrýt.
„Nacházíme se v bývalém tankodromu, kde dnes ochránci přírody záměrně spolupracují s lidmi, co jezdí motokros a offroad. Pomáhají tak chránit desítky druhů vzácných rostlin a živočichů,“ popisuje Prokop Pithart, zatímco z korby své Toyoty Hilux sundává motorku svého kamaráda Matěje.
Čtěte také: 4 tipy na krásné podzimní výlety v Ústeckém kraji
Společně vyrazili na Šlovický vrch nedaleko Dobřan, kde se tohle unikátní místo, kde se spojuje ochrana přírody se zábavou za volantem, nachází.
„Když tu v terénu řádí auta a motorky, dělají vlastně to samé, co tu dlouhá léta dělali vojáci. Jezdili tady tanky, narušovali půdu, vytvářeli holé cesty. Ty jsou důležité pro hmyz, který na nich loví, pro ptáky, kteří zase loví ten hmyz. Mimo to se na cestách vytvářejí větší či menší louže, v nichž žijí super vzácní živočichové,“ vysvětluje Ondřej Pexa, biolog ze Západočeského muzea v Plzni a zároveň správce tohoto místa. U jedné takové louže ukazuje pulce kuněk žlutobřichých, svlečku listonoha letního i listonohy samotné.
Samozřejmě to tak fungovalo i dávno před vojáky, kdy tu žila velká stáda sukopytníků, která vlastně fungovala úplně stejně jako tanky nebo offroadová auta.
Mohlo by vás zajímat: Města potřebují travnaté plochy. Čím méně sekání, tím lépe
Kola aut a motorek potom pomáhají udržet tyto prohlubně dostatečně hluboké, aby se v nich, když zaprší, držela voda a vznikaly tůňky plné života. „Zároveň se tak vajíčka živočichů v tom bahně přenesou někam jinam, kde se za příhodných podmínek vylíhne nová generace těchto zvířat,“ dodává Ondřej Pexa.
Má samozřejmě přesný přehled o tom, kde se zrovna živočichové nacházejí a kde ne, a tak jakmile přijedete, přesně vám určí trasu, kde žádným zvířatům neublížíte, ale naopak je pomůžete v krajině zachovat.
„Pokud by tu dnes motorky a offroady nejezdily, celá krajina zaroste a o všechny zmíněné druhy živočichů i rostlin přijde. Jenže síla přírody je právě v její pestrosti,“ uzavírá Prokop Pithart.
Podívejte se, jak si s Matějem zajezdili:
Foto a video: Prokop Pithart
Mohlo by vás zajímat
Koulařka 🎱 a sprinterka 🏃♀️ Anna Luxová v roce 2020 vybojovala na Paralympijských hrách v Tokiu 🥉 ve vrhu koulí. Podívejte se na její medailonek a společně jí pojďme fandit v kvalifikaci do Paříže. 🗼