Toyota odhalila sérii vylepšení modelu RAV4 v provedení 2023. Změny jsou zaměřeny zejména na větší komfort na palubě vozu. Zdokonaleny jsou multimediální systémy i digitální přístrojový štít s možností přizpůsobení podle potřeb řidiče. Vylepšení se týkají i bezpečnosti, technologie Toyota Safety Sense dostane několik nových funkcí.

Změny se týkají celé modelové řady zahrnující benzínové, hybridní a plug-in hybridní provedení, čímž se nejprodávanější rekreační model SUV na světě stává ještě atraktivnějším. Výroba Toyoty RAV4 v modelovém provedení 2023 bude zahájena koncem roku 2022.

RAV4: Jaká vylepšení dostane oblíbené SUV příští rok? | Toyota Life

Nová RAV4 používá nejnovější multimediální systém s novou 10,5″ obrazovkou o vysokém rozlišení. Již ve standardu je vybaven cloudovou navigací s nepřetržitě aktualizovanými informacemi, včetně dopravních informací v reálném čase. Se čtyřletým datovým balíčkem on-line služeb Smart Service od Toyoty jsou zákazníkům k dispozici nejnovější multimediální a navigační systémy bez nutnosti párovat chytrý telefon s vozidlem.

Bezproblémové uživatelské prostředí garantuje doplňková mobilní aplikace MyT, s jejíž pomocí může majitel sledovat různé informace vozidla, jako třeba analýzu jízd, stav paliva v nádrži, varování nebo sledování polohy vozidla. Pohodlí zvyšuje standardní podpora konektivity chytrých telefonů přes Android Auto a bezdrátová integrace chytrých telefonů pomocí Apple CarPlay.

Ovládání hlasem

S vozidlem je možné komunikovat i pomocí nového palubního hlasového agenta, jenž reaguje na hlasové příkazy k nastavení klimatizace, používání multimédií, telefonování nebo otevření a zavření oken. Agent „Hey Toyota“, dostupný i v češtině, rozumí přirozené řeči, takže když například řeknete: „Je mi zima,“ zareaguje zavřením oken nebo zvýšením teploty klimatizace.

Na přání je k dispozici i další multimediální systém s rozšířenou nabídkou funkcí pro RAV4 Plug-in Hybrid. Ten zahrnuje vestavěnou navigaci se spolehlivým fungováním i bez dostupnosti datového připojení. Rovněž rozpoznává dálniční značení, informuje o počasí v dané lokalitě a upozorňuje řidiče na nízkoemisní zóny s omezením vjezdu.

Ovládání vozu na dálku

Toyotu RAV4 bude možné ovládat na dálku jako nikdy předtím. Odpadají tak klasické obavy, zda po opuštění vozidla nezůstalo otevřené okno, odemčené dveře nebo zapnutá světla – zabezpečení vozu lze kdykoli snadno zkontrolovat pomocí dálkových oznámení. Uvedená funkce je součástí standardní výbavy všech provedení nové RAV4.

Dále můžete na dálku zamykat a odemykat dveře – tuto praktickou funkci využijete v situacích, kdy vozidlo potřebuje dočasně zpřístupnit jiná osoba bez klíčů, například kurýr s balíčkem nebo obsluha při vysávání vozu. Také lze rozblikat výstražná světla ke snazšímu vyhledání vozu na velkém nebo rušném parkovišti. Uvedené funkce jsou nově standardem pro střední výbavovou linii, společně s dálkovým ovládáním klimatizace k předehřátí nebo vychlazení kabiny ještě před vyjetím.

RAV4: Jaká vylepšení dostane oblíbené SUV příští rok? | Toyota Life

Nový digitální přístrojový štít, který dostanou všechna provedení RAV4, umožňuje řidiči snadno sledovat všechny klíčové parametry vozidla s cílem co nejméně odvádět pozornost od řízení a dopravní situace. Digitální panel lze navíc přizpůsobit vlastním potřebám. Velký 12,3″ TFT displej nabízí čtyři styly (Casual, Smart, Sport a Tough) a tři typy uspořádání, kdy si řidič může podle situace zvolit nejvíce relevantní informace, například digitální rychloměr a digitální kruhové ukazatele nebo další informace včetně ukazatele eko jízdy, informací o přehrávaných skladbách nebo zobrazení adaptivního tempomatu. Nová jednotka je standardem pro všechny výbavové linie s výjimkou základního modelu se 7″ panelem sdružených přístrojů.

Ještě bezpečnější

RAV4 přinese vylepšené funkce Toyota Safety Sense, které varují řidiče a pomáhají zamezit ještě širšímu spektru nejčastějších dopravních nehod. Předkolizní bezpečnostní systém (PCS) je doplněn o asistenta projíždění křižovatek pro bezpečnější odbočování. Rozpozná-li systém křižující vozidlo v zamýšlené trajektorii jízdy nebo chodce při přecházení vozovky v dráze vozidla, reaguje upozorněním řidiče a podle potřeby sám začne brzdit, aby zamezil srážce.

Novinkou je i nouzový asistent řízení, jenž pomáhá řidiči vyhnout se chodci, který náhle vstoupil do vozovky, ale současně udržet kontrolu nad vozidlem bez opuštění daného jízdního pruhu. V případě plug-in hybridního provedení RAV4 tento systém rovněž rozpoznává a reaguje na jízdní kola a zaparkovaná vozidla. Systém PCS pro plug-in hybridní RAV4 nově rozpozná vozidlo přijíždějící v protisměru ve stejném jízdním pruhu a zahájí kroky ke snížení rizika čelního střetu.

Nový odstín karoserie

Pro všechny výbavové linie hybridní a plug-in hybridní RAV4 (s výjimkou verze Adventure) bude k dispozici nový odstín karoserie ‚bílá perleťová Platinum‘. Pro stupeň výbavy Selection (u obou verzí) se představuje dvoubarevné provedení v kombinaci bílé perleťové Platinum a metalického odstínu Midnight Black.

RAV4 páté generace, uvedená v roce 2019, používá spalovací motor 2,5 litru Hybrid Dynamic Force pro podvozkovou platformu GA-K; jednotka verze s pohonem předních kol disponuje maximálním výkonem 218 koní a 222 koní v případě inteligentního elektrického pohonu všech kol (AWD-i). Přinesla skokové vylepšení ve smyslu výkonu, odezvy a hospodárnosti při nejnižší spotřebě paliva a úrovni emisí v dané třídě.

RAV4 Plug-in Hybrid stojí na vrcholu této modelové řady jako doposud nejvýkonnější provedení této řady s výkonem 306 koní. S ohledem na spotřebu paliva 1,0 l/100 km a emise CO2 na úrovni 22 g/km se RAV4 Plug-in Hybrid chlubí nejlepšími parametry výkonu a spotřeby v dané třídě.

Foto: archiv