Snowboardistka Šárka Pančochová patří ke 113 českým sportovcům, kterým se podařilo kvalifikovat se na olympijské hry v Pekingu. Povídali jsme si s ní ale nejen o tom, jak se na tento důležitý svátek sportu chystá. Otevřeně vyprávěla třeba i o svojí nedávné svatbě.

O ruku svoji partnerku požádala už v roce 2017. „O svatbě jsme přemýšlely dlouho, ale nakonec to urychlila covidová situace. Svatba nám totiž usnadnila cestování,“ přiznává Šárka, ale rychle se smíchem dodává: „Ne že bychom se neměly rády, tohle nebyl jediný důvod. Jen jsem původně chtěla počkat, až bude manželství pro všechny možné i v Česku.“

Vzaly se v létě uprostřed nedotčené přírody amerického státu Washington. Protože celý obřad vypadal překrásně, dobrodružně a zároveň velmi romanticky, je neuvěřitelné, že jeho příprava byla jen otázkou několika dnů a několika náhod: „Jeden den jsme našly místo a druhý den tam rovnou jely a vzaly se. Přišli dokonce i medvědi s medvíďaty, takže to nakonec bylo úplně super,“ pochvaluje si Šárka. Během obřadu se totiž opravdu na protějším břehu řeky procházela medvědí rodinka.

Není to nic zvláštního

Až to bude možné, chystá nicméně ještě jednu svatbu v České republice. „Teď jsem na sobě při obřadu měla kalhoty a tričko, takže to budu muset vyladit, až se budeme brát v Čechách,“ směje se. „Navíc moje máma byla zklamaná, že u toho nebyla, takže počkám, až bude po covidu a pozvu všechny přátele, kteří by teď přijet nemohli,“ plánuje.

Šárka Pančochová: Musíš spadnout, aby ses naučil něco nového | Toyota Life

O svatbě mluví záměrně hodně otevřeně a svatbou ve své rodné by ráda dělala i osvětu v české společnosti. Ostatně kvůli stávajícím místním zákonům je Šárky sňatek v Česku neplatný. „Snažíme se ukázat lidem, že to není nic nestandardního, že se svatba homosexuálních párů děje v celém světě úplně běžně.“ Na svatbě nechyběla ani dcera Kaileen z prvního manželství. S malou Khaylou má Šárka skvělý vztah, dokonce ji učí jezdit na snowboardu.

Příprava na olympiádu? Skejt, lezení i chytání ryb

Kromě svatby se ale Šárka už v létě důsledně připravovala na olympiádu v Pekingu. „Přes léto jsem jezdila na skejtu a na kole, trochu na snowboardu a hodně jsem lezla. Bylo to tak vydatné, že jsem ani nemusela do posilovny a mohla se připravovat jen venku.“

Skateboarding má se snowboardem hodně společného, a tak je prý perfektní kompenzační aktivitou. „Řekla bych, že skateboarding je ještě těžší, protože prkno nemáte přivázané k nohám. Lezení je zase něco úplně jiného, je to moje srdcovka, která učí člověka pracovat se strachem. Všechny tyto sporty totiž mají společnou jednu věc – u všech padáš, když se chceš naučit něco nového.“

Šárka Pančochová: Musíš spadnout, aby ses naučil něco nového | Toyota Life

Do přípravy však tentokrát zařadila i něco trochu klidnějšího: „Jako odpočinek jsem začala chytat ryby, klasicky muškařit. Jen stojíš ve vodě proti proudu a nehýbeš se, takže je to skvělý doplňkový sport a relax. Takže si myslím, že na nadcházející olympijskou sezónu jsem připravená. A ještě než olympiáda začne, máme docela dost závodů, takže ježdění mě čeká opravdu hodně,“ shrnuje Pančochová, která na olympiádě v Soči 2014 ve slopestylu skončila po hrozivém pádu pátá, o čtyři roky později v Soulu do finále nepostoupila.

S přípravou v Česku Šárce pomáhala i Toyota, která je partnerem Českého lyžařského svazu, pod nějž patří i snowboarding. „Díky Toyotě RAV4 byly všechny přesuny mnohem pohodlnější. Má úplně minimální spotřebu a moc mě baví všechny asistenty. Drží mě v pruhu a ještě sama brzdí, když se přede mnou něco stane,“ popisuje Šárka a dodává: „Obecně se snažím v autě trávit co nejméně času, ale když už tam jsem, chci aby to bylo příjemné a Toyota je v tomhle super.“

Šárka Pančochová: Musíš spadnout, aby ses naučil něco nového | Toyota Life

Otázka, zda je Šárka také někdy v klidu a odpočívá nějakým klasičtějším způsobem jako obyčejný smrtelník, u české snowboardistky vzbudila hlasitý smích. Přiznala ale, že ráda čte, že i ona ráda chodí do kavárny a moc ráda jí. „Vlastně dělám ten sport jen proto, abych mohla pořádně jíst,“ směje se. 

Foto: Daniel Vojtěch, archiv Šárky Pančochové