Minulý týden se v Bruselu konalo každoroční fórum Kenshiki, což je tradiční přehlídka, během níž Toyota představuje svoje nové technologie, koncepční modely a především směr, kterým se její vozy budou v příštích letech ubírat. Letošní ročník opět potvrdil, že se japonská automobilka nechce soustředit jen na jediný směr. Je si vědomá toho, jak rozmanité požadavky současná doba přináší a že každý zákazník se může nacházet v jiné fázi přechodu na alternativní pohony.

Kenshiki v japonštině znamená pochopení, nebo náhled, přičemž letošní akce pořádaná pro více než 300 médií byla zaměřena na bateriové elektromobily a vozidla poháněná vodíkem, která v příštích letech sehrají významnou roli v rámci firemní multi-technologické strategie.

V kurzu budou menší SUV

Toyota v Bruselu odhalila studii Urban SUV Concept, a představila tak tvář budoucích bateriových elektromobilů, které bude nabízet v Evropě. Nový vůz bude nejmenším a cenově nejdostupnějším z plánované modelové nabídky šesti bateriových elektromobilů. Postaví se konkurentům v segmentu B-SUV, který bude podle Toyoty jedním z největších evropských trhů pro bateriové elektromobily. Nabídne tak variantu ke svému stávajícímu modelu Yaris Cross.

Sporťák i elektrické SUV: Chystají se nové modely od Toyoty | Toyota Life

Studie Toyota Urban SUV Concept zaujme originálním vzhledem SUV s kompaktní karoserií postavenou na „svalnatých ramenech“ a vysoké poloze za volantem. Maximální nabídka prostoru vyplývá z flexibilního interiéru, který lze snadno přizpůsobit podle počtu cestujících nebo objemu převáženého nákladu. K dispozici bude pohon jen předních kol i provedení s pohonem všech kol. Počítá se s možností výběru ze dvou baterií o různé kapacitě podle vlastních potřeb a priorit ve smyslu finanční dostupnosti a dojezdu. Na trh by měl být uveden už v roce 2024.

Další studie Sport Crossover Concept naznačuje podobu nového bateriového elektromobilu, který do roku 2025 rozšíří nabídku elektrifikovaných modelů značky. Aaerodynamická silueta a výrazné křivky mají potenciál stát se designovou ikonou nabídky bateriových elektromobilů od Toyoty. Bude také zajímavou alternativou k vozům SUV. Nabízí maximální pohodlí ve spojení s praktičností pětidveřové karoserie, velkého kufru a velkorysého místa pro nohy na zadních sedadlech.

Sporťák i elektrické SUV: Chystají se nové modely od Toyoty | Toyota Life

Sporťák pro klimaticky neutrální éru

Dvoumístný koncept čistého elektromobilu FT-Se je konceptem vysoce výkonného vozu v klimaticky neutrální éře. Pyšní se podmanivě elegantní a hladkou siluetou, typickou pro čistokrevné dvoumístné sportovní vozy, pod níž se ukrývá nová generace plně elektrického pohonu. Kompaktní výška pouhých 1220 mm dává vzpomenout na klasické sportovní vozy minulosti, zatímco šířka 1895 mm propůjčuje konceptu rozhodný postoj. Elegantní silueta o délce 4380 mm poutá pozornost aerodynamickými liniemi, výraznými lichoběžníkovitými tvary a nepřehlédnutelným zadním spoilerem.

Důležitým aspektem jsou nejnovější baterie s nízkou výškou a vysokou hustotou energie, díky nimž FT-Se posouvá stávající hranice jízdních schopností. Tyto technologie v kombinaci se zmenšováním rozměrů a snižováním hmotnosti komponent (včetně elektromotoru, převodovky a jednotky klimatizace) otevírají nové možnosti ve zlepšování typických vlastností sportovních vozů, jako je stabilita v zatáčkách, agilní ovládání a sebejisté brzdění.

Sporťák i elektrické SUV: Chystají se nové modely od Toyoty | Toyota Life

Kokpit příští generace nabízí intuitivní ovládání a ještě více pohlcující požitek z jízdy díky nízkému profilu přístrojového panelu ve prospěch co nejlepšího výhledu z vozidla. Nově řešené vycpávky chrání kolena řidiče a spolujezdce před otlaky vlivem vysokých sil příčného zrychlení, ať už za jízdy na běžných silnicích, nebo v přirozeném teritoriu FT-Se, kterým jsou závodní okruhy.

Studie FT-3e pak shrnuje všestrannou architekturu bateriových elektromobilů nové generace, která umožňuje navrhovat širokou škálu produktů včetně luxusního sedanu Lexus LF-ZC nebo právě zmíněného sportovního vozu FT-Se. Tyto bateriové elektromobily nové generace jsou navrhovány tak, aby dosáhly co nejnižší hmotnosti a optimální aerodynamiky s ohledem na nižší spotřebu energie a delší dojezd, ale současně též efektivně využívaly přírodní zdroje. Sporťák i elektrické SUV: Chystají se nové modely od Toyoty | Toyota Life

Koncept FT-3e zároveň používá nejrůznější technologie budoucnosti, které kromě uhlíkově neutrální mobility podporují užší propojení se společností a fungují jako přenosové médium pro data a energie – mezi vozidlem a jeho okolím.

Vodík pro Hilux i na závody

V rámci fóra Kenshiki pak Toyota předvedla také svoje nové verze užitných modelů Proace, nebo třeba legendární Hilux, který bude poprvé k dispozici s hybridním pohonem. K vidění tu však byl třeba i vodíkový koncept závodního auta pro WEC představený v rámci letošního 24hodinového závodu v Le Mans. Součástí vodíkové sekce však byl také prototyp modelu Hilux na vodíkové palivové články.

Foto: archiv