Představujeme další příběh velkého hrdinství. Anna Pešková vyrůstala na Šumavě a rekreačně lyžovala odmalička. Věnovala se i atletice nebo plavání, v páté třídě začala závodit. Dnes reprezentuje Českou republiku ve sjezdovém lyžování. Přestože téměř nevidí.

Vidí jen 4 stupně

„Mám zúžené zorné pole, takzvané trubicové vidění. Když se zdravý člověk kouká před sebe, vidí přibližně úhel 180 stupňů. Já vidím jen 4 stupně. Když tedy například čtu knihu, jedu po řádku a vždy vidím jen jedno slovo,” popisuje Anna Pešková svůj handicap, který jí ale nikdy nebránil v tom, aby žila aktivní život. S manželem leze po skalách, sjíždí divokou řeku, jezdí na windsurfu.

„Při lyžování se dívám svojí trasérce na nohy a dorozumíváme se vysílačkou, kterou máme zabudovanou v helmách. Vidím přezkáče a patky lyží, vidím, kam ty lyže směřují. Ale nevidím nic okolo, nevidím brány, žádné zlomy nebo nerovnosti na sjezdovce,” vysvětluje Anna, jak se s trubicovým viděním dá vrcholově lyžovat.

Stříbro a bronz z paralympiády

Z Paralympijských her v Turíně 2006 si dokonce přivezla stříbrnou medaili. Tehdy jí traséra dělal její táta, sám bývalý profesionální lyžař. S novou trasérkou Michaelou Hubačovou si pak přivezla ještě bronz z Paralympiády ve Vancouveru v roce 2010 a o rok později se dokonce společně staly mistryněmi světa. Pak si Anička odskočila na mateřskou, a předloni se zase vrátila k závodění.

Na to, že nevidí úplně dobře, se přitom přišlo až zhruba v osmi letech jejího věku. „Rodiče netušili, jak moc špatně vidím, což je podle mě velké plus, protože se mnou zacházeli jako s normálním dítětem, a mohla jsem se tak věnovat stejným koníčkům jako moji vrstevníci,” vzpomíná sportovkyně. 

Téměř nevidí. Přesto reprezentuje Česko v lyžování | Toyota Life

Podle jejích slov si handicap uvědomuje jen málokdy. „Štvalo mě, že si nemohu udělat řidičák, a když jsem přišla na vysokou do Prahy, pohyb po velkém městě byl náročnější. Většinou když někam potřebuji dojít nebo dojet, musí být někdo se mnou.”

Protože sama nemůže řídit a pořídit si auto, byla moc ráda, když se hlavním partnerem Českého paralympijského výboru a také Českého svazu lyžařů stala Toyota. Vozy této značky tak Aničce a jejímu týmu poskytují potřebnou podporu.

Foto: Jakub Cabálek

Video: Yoda Production