Toyota Corolla Cross získala v prestižních testech Euro NCAP pět hvězd, což je nejvyšší možné hodnocení. Výsledky crash testů a kontroly funkčnosti systémů Toyota Safety Sense třetí generace potvrzují nejvyšší úroveň pasivní i aktivní bezpečnosti nového kompaktního SUV značky Toyota.

Na jednu stranu není vrcholná bezpečnost modelu Corolla Cross žádným překvapením. Vychází totiž z oblíbeného modelu Corolla, který ve stejných testech v roce 2019 rovněž získal pět hvězdiček. Vůz se coby první Toyota prodává s pátou generací hybridní pohonné jednotky o výkonu 197 koní, jejíž základ tvoří benzínový motor o objemu 2,0 litru. Modelová řada zahrnuje jak konfiguraci FWD, tak inteligentní pohon všech kol AWD-i.

V crash testech Euro NCAP získala Corolla Cross hodnocení 85 procent za ochranu dospělých pasažérů a 83 procent za bezpečnost dětí cestujících ve voze. Úroveň ochrany ostatních účastníků silničního provozu, jako jsou chodci a cyklisté, byla ohodnocena na 87 procent, což je jedno z nejlepších hodnocení, jakého letos testované vozy dosáhly.

Které vlastnosti jsou nejoceňovanější?

Ve standardních testech účinnosti vybraných bezpečnostních systémů prováděných organizací Euro NCAP získala Corolla Cross 82 procent bodů. Zvlášť dobře si vedla v testech systému sledování únavy řidiče, kde dosáhla maximálního výsledku 1/1 bodu, systémů pro předcházení kolizi s jinými vozy, kde získala 5,8 bodu ze 6 možných, a testu asistenta pro udržení vozidla v jízdním pruhu, kde výsledek činil 3,5 bodu ze 4 možných.

„Systém automatického nouzového brzdění modelu Corolla Cross si při testech předcházení srážce s jinými vozidly vedl dobře. Na předních i zadních sedadlech je ve standardu instalován systém upozornění na nezapnuté bezpečnostní pásy a vůz je vybaven rovněž systémem rozpoznávání únavy řidiče. Asistent pro udržení vozidla v jízdním pruhu jemně koriguje dráhu vozu, pokud vybočuje ze svého jízdního pruhu, a zasahuje také v některých kritických situacích. Adaptivní tempomat rozpozná místní rychlostní limit a řidič si může sám zvolit nastavení omezovače nebo nechat systém, aby to udělal automaticky,“ doplňují odborníci z Euro NCAP.

Test bezpečnosti Corolly Cross: Získala to nejlepší hodnocení | Toyota Life

Vysoká úroveň ochrany řidiče, spolujezdců i ostatních účastníků silničního provozu je výsledkem použití velmi tuhé konstrukce karoserie a souboru řešení pasivní bezpečnosti, včetně karoserie, která účinně rozptyluje sílu nárazu. V klíčových oblastech jsou použity lehké a pevné materiály a konstrukční prvky jsou spojeny řadou dodatečných svařovacích bodů. Součástí standardní výbavy je osm airbagů, včetně centrálního airbagu mezi předními sedadly, který v případě nárazu zabrání vzájemnému střetu řidiče a spolujezdce.

Nový bezpečnostní standard

Corolla Cross je první populární model Toyoty, který dostal novou generaci bezpečnostních systémů Toyota T-Mate. Mimo jiné obsahuje nejnovější verzi balíčku Toyota Safety Sense (TSS), aktualizovanou online, s kamerou Motion 3D a radarem. Třetí generace TSS je součástí standardní výbavy vozu a zahrnuje mnoho nových systémů a funkcí.

Kromě funkce sledování aut přijíždějících z protisměru a rozpoznávání chodců, cyklistů a motocyklistů má předkolizní bezpečnostní systém (PCS) také funkci zmírnění zrychlení při nízké rychlosti, systém varování před vozidly zařazujícími se do provozu (Intersection Cut-In Traffic Assist), vylepšený systém detekce protijedoucích vozidel (Oncoming Traffic Detection) a asistenta pro odbočování na křižovatce (Intersection Turn Assist).

Test bezpečnosti Corolly Cross: Získala to nejlepší hodnocení | Toyota Life

Součástí standardní výbavy je i asistenční systém řidiče pro nouzové zastavení vozidla nouzového zastavení (EDSS), inteligentní adaptivní tempomat (IACC), systém upozornění na opuštění jízdního pruhu (LDA) s asistentem pro opětovné zařazení do jízdního pruhu (SC) a asistenta pro udržování vozidla v jízdním pruhu (LTA), automatická dálková světla (AHB), systém rozpoznávání dopravních značek (RSA), systém sledování únavy řidiče (SWS) a automatické tísňové volání (eCall). 

Mezi volitelné prvky systému Toyota T-Mate patří funkce zabránění nárazu do překážky (ICS) s detekcí chodců, asistent pro bezpečné opuštění vozidla (SEA), systém sledování mrtvého úhlu zrcátek (BSM) a systém sledování pohybu za vozidlem (RCTA) s funkcí brzdění.

Foto: Lukáš Wagneter