Česká Toyota získala v rámci slavnostního vyhlášení výsledků Czech Top 100 ocenění za iniciativu v oblasti bezemisní dopravy, kterou uděluje společnost Orlen Unipetrol. Ta hodnotila zejména přínos Toyoty v zavádění vodíkového pohonu v Česku.

Toyota začala na českém trhu letos v květnu nabízet druhou generaci svého sériového vozu na vodíkové palivové články Mirai. Zároveň se snaží podporovat otevření prvních vodíkových čerpacích stanic, které mají vzniknout v rámci sítě Benzina.

„Velice si tohoto ocenění vážíme a zároveň bychom chtěli poděkovat společnosti Orlen Unipetrol za její podporu, spolupráci a odvahu při budování vodíkové společnosti v ČR. Letošek by měl být rokem oficiálního zahájení vodíkové dopravy v Česku a my se na tento historický milník velmi těšíme,“ říká generální ředitel značek Toyota a Lexus v ČR Martin Peleška.

Toyota získala cenu za přínos v zavádění vodíkového pohonu v Česku | Toyota Life

První Toyota Mirai byla na trh uvedena v roce 2015 a za tu dobu po celém světě získala více než 10 000 zákazníků. Druhá generace vozu, prodávaná už i v ČR, má oproti první generaci vyšší dojezd na jednu nádrž, a to až 650 km. Doba natankování se pohybuje do pěti minut jako standardní vůz. Provoz vozu je přitom zcela bezemisní, naopak auto slouží jako čistička vzduchu – za každých ujetých 10 tisíc kilometrů vůz vyčistí vzduch pro jednoho člověka na celý rok. Z výfuku pak jako odpadní látka vytéká pouze čistá voda.

Foto: Lucie Cápková, archiv