Chcete si zdokonalit svoji tenisovou techniku, abyste na kurtu konečně začali vyhrávat? Máme pro vás praktické tipy od dvojnásobné vítězky Wimbledonu Barbory Strýcové.

Jaké konkrétní postupy podle ní musí znát každý úspěšný tenisový hráč? V první řadě nespouštějte zrak z míče. Nezapomeňte mít neustále nohy v pohybu, ale při úderu pracují i celé paže a váha těla. „To, že vám půjdou údery, ještě neznamená, že vyhrajete, proto je důležité se při hře hecovat a myslet pozitivně. Důležité je také trénovat postřeh, například hrou proti zdi, a pracovat na kondici,“ upozorňuje Bára.

1) Držení rakety

Nenechte se příliš svazovat tím, co vám v dětství řekl trenér, nebo co jste si přečetli na internetu. „Každý raketu držíme jinak, důležité je držet ji hlavně pevně,“ říká jedna z nejúspěšnějších českých tenistek Barbora Strýcová. Sama drží raketu „forhendově“ a přehmatává si při při bekhendu.

2) Podání

Může vám snadno přinést spoustu bodů, proto je třeba ho vypilovat. „Zásadní je nadhodit si míček správně nad sebe a pak se za ním vytáhnout,“ radí Bára. Do podání dejte velkou sílu, ale zároveň se soustřeďte na správné cílení. S tím vám pomůže postoj, kterým směřujete ke čtverci, do něhož se potřebujete trefit.

3) Základní údery

Forhend je základní úder. „Nejdůležitější u něj je krátký nápřah a hrát ho pod liftem,“ popisuje Bára. „Na druhou stranu u bekhendu je důležité vytočit ramena, přehmátnout si a mít pořád oči na míči,“ doplňuje. Trénink s Bárou Strýcovou: Jak hrát tenis jako wimbledonská vítězka | Toyota Life

4) Slice neboli čop

„Slice je jeden z mých nejoblíbenějších úderů. Raketu při něm držíte slangově na kladívko, tedy na volej. Hraje se tehdy, když chci soupeřce změnit rytmus hry nebo ji vyvést z toho, co ona hraje,“ prozrazuje profesionální tenistka velmi praktický trik.

5) Kraťas

Je-li soupeř za čárou a vy ho chcete rozběhat, zahrajte kraťas. „Já ho používám také ve chvíli, kdy se chci dostat na síť, kde pak můžu hrát takzvaný volej. Prakticky v každé výměně se snažím dostat dopředu a hrát volej,“ říká Bára. 

6) Volej

„Při voleji je důležité mít hlavu rakety před sebou a nenapřahovat. Když zahrajete dobře volej, následuje smeč, která už většinou ukončuje výměnu,“ popisuje Bára způsob, jakým při zápase často získává body.

Foto: Daniel Vojtěch
Video: Yoda Production