O tom, že se (nejen) české děti málo hýbou, se už nějakou dobu intenzivně mluví. Situaci chce změnit Sazka Olympijský víceboj, projekt, díky němuž je tělocvik na základní škole zábavnější a přestává být jen dalším z nudných předmětů. Učitelé i děti jsou nadšení.
„Olympijský víceboj je geniální myšlenka, která oslovila kantory po celé republice. Jde o deset disciplín, v nichž se děti můžou vzájemně poměřit, v drtivé většině je ty disciplíny baví a každý si tam najde to svoje,” říká Vladimír Kratochvíl, učitel tělocviku, fyziky a občanské výchovy na ZŠ Školní v Kaplici. Jeho slova jsou o to cennější, že učí už přes 30 let, a tak má s metodami výuky spoustu zkušeností a může srovnávat.
Na 2. Základní škole v Třeboni už se dokonce Víceboj stal oficiální součástí výuky. „Mezi dětmi je Sazka Olympijský víceboj oblíbený. Jasně že se najde někdo, kdo to bere jen jako nutné zlo nebo povinnost. Na druhou stranu už to berou jako součást naší výuky, protože jsme si to zařadili i do klasifikace. Na soutěže s námi jezdí fandit i rodiče a líbí se mi, že se do projektu vždycky zapojí celá škola,” popisuje místní tělocvikář Jaroslav Dušek.
Nalákat lze každého
Program je rozdělen na dvě části. Olympijský diplom je určen prvnímu stupni základních škol, pro starší žáky základních škol a víceletých gymnázií je tu Odznak všestrannosti. Součástí je osm, respektive disciplín testujících rychlost, ohebnost, vytrvalost, sílu, hbitost nebo rovnováhu. Pomyslnými tréninky jsou hodiny tělesné výchovy ve škole.
Ty nejaktivnější školy vyhrávají tréninky s českými olympioniky, ale i poukazy na sportovní vybavení v celkové roční hodnotě milion korun. Jednou ročně se také vyhlašují celkoví vítězové.
Soutěžit o nejlepší výkony však není cílem projektu. Jde hlavně o to najít u každého žáka jeho přednosti a podle toho mu doporučit sport, pro který má talent. Analýza, která je součástí Sazka Olympijského víceboje nemá za úkol najít jen šikovné sportovce, ale ukázat, že sport je tu pro každého.
Úspěch je týmový sport
Celou akci zaštiťuje Český olympijský výbor, a protože oficiálním partnerem Olympijských her je Toyota, nechybí automobilka ani tady. „V Toyotě věříme, že úspěch je týmový sport, a tak když si rodiče neví rady, je dobré mít učitele, na které se můžete spolehnout. Sazka Olympijský víceboj je podporuje v tom, aby vedli děti ke sportu zábavnou formou. Je to projekt, který dává smysl,” pochvaluje si Petr Korecký, marketingový manažer Toyota Česká republika.
Učitelé věnují výchově malých dětí většinu svého života. Mají proto už spoustu triků, jak upoutat jejich pozornost a přesvědčit je. „Člověk by měl jít osobním příkladem. Osvědčilo se mi s dětmi pořád závodit a uzavírat sázky. Získají tak motivaci k pohybu a větším výkonům. Zároveň nemáme tresty, ale odměny. Když někdo prohraje sázku, dělá za odměnu dřepy nebo kliky,” radí například Vladimír Kratochvíl.
Jaroslav Dušek zase tvrdí, že všechno je o emocích. „Musíte být s nimi, sdílet s nimi každý okamžik. Klíč je v tom, abyste přenesli své emoce na jejich. Abyste je nakazili svým nadšením,” svěřuje svůj trik.
Foto: Lucie Cápková
Video: Yoda Production
Mohlo by vás zajímat
Koulařka 🎱 a sprinterka 🏃♀️ Anna Luxová v roce 2020 vybojovala na Paralympijských hrách v Tokiu 🥉 ve vrhu koulí. Podívejte se na její medailonek a společně jí pojďme fandit v kvalifikaci do Paříže. 🗼