Sezóna 2023 ještě ani nezačala, ale Nikola Ogrodníková už je myšlenkami v roce 2024. Na olympiádě v Paříži si hodlá vynahradit zklamání z Tokia. V dalším díle talkshow V hlavě z produkce české Toyoty prozradila, jak vypadá její neobvyklá zimní příprava i proč má pocit, že se ve své vlastní disciplíně má ještě hodně co učit.

Původně měla být sedmibojařkou, v atletice jí totiž šlo úplně všechno. Ale v roce 2011 se nedařilo tolik, jak by si představovala, a tak se rozhodla věnovat jen jedné disciplíně naplno. A zvítězil oštěp. I tahle disciplína ale spojuje nutnost ovládat několik věcí. „Správný hod je taková fyzická alchymie, je to jako luk a šíp, který se musí správně natáhnout a ve správný moment vystřelit. Je potřeba sladit běh, techniku a správný timing pohybu nohou a rukou,“ vysvětluje Nikola Ogrodníková, v čem spočívá úspěch v její disciplíně.

Trénink s Janem Železným

„Já sama ještě pořád nehážu dobře. Házím sice daleko, ale v technice mám řadu věcí, které bych mohla zlepšit,“ přiznává několikanásobná mistryně České republiky, která má doma třeba i stříbro z mistrovství Evropy.

Zlepšení je ale jistě na dosah. Jedním z kroků, které k němu Nikola podnikla, je třeba změna trenéra. V současnosti ji trénuje oštěpařská legenda Jan Železný. „Společně přicházíme na stále nové věci, na kterých můžu pracovat. Zpětně mě mrzí, že jsem k trenérovi do Prahy nešla dříve,“ říká Nikola. 

Mohlo by vás zajímat: Talkshow V hlavě s Kristiinou Mäki

Myslí si, že Železného úspěch – dodnes mimochodem drží světový rekord – tkví právě v tom, že měl nejen obrovskou sílu, ale také talent a velmi dobré vnímání oštěpu. „Podobně to má i Bára Špotáková, která je v běhu a při hodu velmi uvolněná,“ hodnotí Nikola.

Soustředění bez oštěpu

Nová atletická sezóna sice začne až v květnu, ale zimní příprava je už v plném proudu. „Obvykle začínáme v listopadu běhat kopce, za kterými jezdíme do Špindlerova Mlýna, v prosinci pak naopak jedeme na Kanárské ostrovy, kde budeme třeba házet kameny různých velikostí na pláži a více se věnovat oštěpařským věcem,“ popisuje atletka a prozrazuje, že oštěpy si na zimní soustředění s sebou vlastně vůbec neberou.

Podívejte se také: Talkshow V hlavě s Taste of Prague

Přestože do olympijských her v Paříži zbývá ještě celkem dost času, Nikola se na ni chystá už teď. Chce si vynahradit zážitek z Tokia. „Olympiáda v Tokiu pro mě velkým zklamáním, vůbec nedopadla podle mých představ. Věnovala jsem tomu hrozně moc času, a nedokázala jsem to prodat,“ vzpomíná a dodává, že je to zároveň obrovská motivace pro Paříž.

V talkshow V hlavě Nikola také zavzpomínala na další oštěpařskou legendu Danu Zátopkovou, se kterou se setkala už jako dítě, a vyzkoušela si i úplně jinou sportovní disciplínu – na chvíli se proměnila v závodní jezdkyni. 

Video: Jakub Tichý
Foto: Lukáš Wagneter