Nejdřív sport vystudoval a co se naučil, začal zkoušet sám na sobě. Dělal tak sám sobě trenéra, a přesto dosáhl těch nejlepších výsledků. Trénuje také děti a mládež a teď se poprvé chystá i na trénink dospělých.

Tomáš Svoboda je dvojnásobný mistr světa i mistr Evropy. Jenže se to málo ví, protože jeho disciplíny biatle nebo aquatlon nejsou tak známé, jako je třeba triatlon, kterému se také věnuje a který je i olympijskou disciplínou, nebo moderní pětiboj, kterému se věnuje jeho bratr David. 

Rozdíly mezi těmito sporty přitom neznají nejen sportovní fanoušci, ale dokonce ani profesionálové. „Když jsem vyhrál několik závodů v biatle, mnoho lidí z triatlonu si myslelo, že jsem vyhrál aquatlon. Mně už bylo hloupé vysvětlovat, jak to doopravdy je, tak jsem se začal přihlašovat i na závody v aquatlonu, aby se to nepletlo,“ směje se Tomáš Svoboda v talkshow V hlavě z produkce české Toyoty.

Mohlo by vás zajímat: V hlavě s Barborou Seemanovou

S bráchou Davidem se oba věnují sportům, které kombinují několik disciplín, přesto oba společně začínali u karate. „Karate nás hodně bavilo a brali jsme ho hodně vážně. Dokonce si myslím, že alespoň mě ovlivnilo na celý život a čerpám z něj dodnes,“ přiznává Tomáš.

Moderátorovi Pavlu Dolejškovi také svěřil, že v profesionálním sportu zvolil přesně opačnou cestu, než bývá zvykem. „Nejprve jsem byl trenér a až potom jsem začal trénovat. Vystudoval jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu, abych se naučil teorii, a pak jsem to na sobě začal sám zkoušet. Kromě učitelů na fakultě jsem nikdy žádné vedení neměl,“ popisuje, jak se stal sám sobě trenérem.

Podívejte se také: V hlavě s Barborou Strýcovou

Běžně trénuje děti a juniorské sportovce, teď by se ale rád přesunul k dospělým. „Mám zkušenosti s tréninkem všech dětských věkových i výkonnostních kategorií, a tak si teď chci splnit sen a poprvé pomoci s přípravou i někomu ze seniorské kategorie, kde jsem zatím trénoval jen sebe,“ plánuje.

V talkshow V hlavě ale Tomáš Svoboda mluvil i o motivaci dětí ke sportu. „Často pozoruju, jak se rodiče snaží děti u sportu udržet, ale děti to musí hlavně bavit, jinak to nefunguje,“ říká. Dospělí to podle něj mají s motivací jednodušší – sportují kvůli zdraví, kondici, chtějí dosáhnout nějakých výsledků. Motivaci si tak hledají mnohem snadněji. 

Video: Jakub Tichý 
Foto: Lukáš Wagneter