Do ulic Paříže vyrazí další vodíkové taxíky. Firma HysetCo, které patří pařížský provozovatel vodíkových taxi Hype, koupila známou pařížskou taxislužbu Slota a obnoví celý její vozový park. Všech 600 dieselových automobilů vyměni za bezemisní Toyoty Mirai.

HysetCo, jež se specializuje na dopravu vozy poháněnými vodíkem a patří jí světově nejrozsáhlejší flotila vodíkových automobilů Hype, chce přesvědčit i další provozovatele taxi, aby před Olympijskými hrami, které se uskuteční v Paříži v roce 2024, brázdilo ulice hlavního města Francie 10 tisíc taxivozů s vodíkovými motory, což by byla zhruba pětina všech taxíků v regionu. Sama na tuto investici získala od investorů 80 milionů EUR.

Čtěte také: Vodíkové taxíky v Nizozemsku už najely 1,5 milionu km. Česko zatím čeká

Díky tomu bude i taxislužba Slota jezdit zcela bezemisně. Sedany Toyota Mirai jezdí na elektromotor napájený energií z palivových článků. HysetCo doufá, že se podaří vyměnit všechny dieselové vozy za vodíkové do konce tohoto roku. Nakoupí přitom druhou generaci modelu, který byl prvním vodíkovým autem na světě.

Paříž se zbavuje dieselů: Kupuje 600 taxíků na vodík | Toyota Life

Paříž rozšíří síť vodíkových čerpacích stanic ve městě a okolí o další, financované z fondů vládní Agentury pro ekologickou transformaci, evropské organizace Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking a samosprávních orgánů regionu Ile-de-France. 

HysetCo současně plánuje do konce roku 2024 rozšířit vlastní síť vodíkových čerpacích stanic na zhruba 20. Letos firma otevře dvě nové stanice, které se připojí ke třem stávajícím.

Dojezd srovnatelný se spalovacími vozy

V současné době působí v Paříži asi 100 vodíkových taxi Toyota Mirai pod značkou Hype. Tento automobil představuje pohodlný pracovní nástroj pro taxikáře, jeho dojezd je totiž srovnatelný s dojezdem aut se spalovacími motory, přičemž natankování pohonných hmot trvá pouhé tři minuty. Rovněž náklady na používání vodíkových Toyot budou srovnatelné s náklady na vozy s konvenčními spalovacími motory. 

Toyota Mirai není jen ekologické auto, které neemituje CO2 ani zplodiny a negeneruje hluk. Je to rovněž komfortní sedan střední velikosti s prostorným interiérem a úložným prostorem, který se dokonale osvědčil v roli taxíku. 

V letošním roce se Toyota Mirai začne prodávat také v Česku.

Paříž se zbavuje dieselů: Kupuje 600 taxíků na vodík | Toyota Life