Mnohokrát oceňovaný a stále oblíbenější model Yaris v uplynulých dnech překonal milník 10 milionů vozů prodaných po celém světě. Zařadil se tak do stáje dlouhodobě nejoblíbenějších modelů značky Toyota, jako je Corolla, Camry, RAV4, Hilux a Land Cruiser, kterým se podařilo překonat exkluzivní milník v podobě osmimístných prodejů. Připomeňte si jeho téměř čtvrt století dlouhý příběh.

Toyota Yaris je ve své třídě tradičním srovnávacím měřítkem inovací a průkopníkem zavádějícím nové technologie a koncepce do segmentu malých vozů. A to už 24 let, během nichž se stabilně řadí mezi nejprodávanější modely Toyota na evropských trzích. Současná generace prokázala schopnosti přizpůsobovat se potřebám zákazníků, o čemž svědčí rozšíření řady Yaris o mimořádně oceňované sportovní provedení GR Yaris v roce 2020 a o vyšší verzi SUV s označením Yaris Cross.

Rok 1999, příběh začíná 

Už od roku 1999 dodnes je hlavním posláním Toyoty Yaris nabídnout stylový i praktický způsob cestování, který zároveň respektuje nároky moderního života. Zároveň ale obohatil automobilový svět o řadu inovací z oblasti bezpečnosti, hospodárnosti a jízdních schopností, což se odráží v jeho nepolevující oblibě u zákazníků.

Yaris první generace v roce 2000 získal vytoužený titul Auto roku, a to jako vůbec první model od Toyoty. Ve stejném roce se stal i japonským Autem roku (jako model Vitz podle označení na japonském trhu). V každé z dalších generací se Yaris v soutěži Auto roku probojoval do užšího výběru, a v roce 2021 se Yaris současné generace dokonce stal prvním vozem, který v tomto století získal už druhý titul Auto roku.

Výroba prvních vozů Yaris začala v lednu 1999 v závodě Takaoka v japonské prefektuře Aiči. Dnes se vyrábí v 10 zemích po celém světě, včetně České republiky.

 

Koncem 90. let minulého století chtěla Toyota pro světové trhy vyvinout nový kompaktní vůz na úrovni 21. století. Nový model si tak předsevzal nelehký úkol – navázat na úspěchy mimořádně oceňovaného malého vozu Toyota Starlet. Proto bylo nutné, aby zaujal moderním vzhledem a používal nejnovější technologie, stal se ukázkou motorismu příštího tisíciletí a svojí podobou „velkého malého vozu“ přepsal tradiční pravidla své třídy.

Odjakživa stylový i bezpečný

Tuto vizi Toyota veřejnosti poprvé představila na frankfurtském autosalonu už v roce 1997, a sice pomocí konceptu Toyota Funtime, jenž byl jedním z koncepčních modelů projektu Fun, který měl poukázat na všestrannost výroby se sdílenou podvozkovou platformou. Za jeho podobou stálo bruselské tvůrčí studio EPOC (European Office of Creation) značky Toyota.

O rok později se na autosalonu v Paříži poprvé představila sériová Toyota Yaris. O její vzhled se opět postaralo studio EPOC – které se krátce poté přeměnilo na evropské návrhářské a vývojové centrum Toyota ED2 (European Design Development). Interiér pak vznikl ve spolupráci evropských a japonských tvůrců. Yaris první generace byl koncipován jako stylový, osobitý a účelný evropský vůz s poměrně vysokou a prostornou karoserií organických tvarů, postavenou na ústřední návrhářské koncepci s lidským rozměrem.

I přes příjemné kompaktní vnější rozměry se malý Yaris dokázal pochlubit pohodlným a praktickým interiérem, jenž svojí prostorností předčil i řadu větších vozů. Výhodou byl i velkorysý prostor pro hlavu a flexibilní uspořádání sedadel pro širší možnosti při převozu zavazadel. Promyšlené minimalistické obestavění prostoru v kombinaci s atraktivním vzhledem se obešlo bez kompromisů v otázkách bezpečnosti, kdy se první Yaris v hodnocení Euro NCAP stal nejbezpečnějším vozem své třídy, a nastolil tak trend, jenž trvá až dodnes.

Cesta do historie: Jak se měnil malý génius Yaris | Toyota Life

Pohon pokrokové Toyoty Yaris první generace zajišťoval vyspělý a hospodárný benzínový motor 1,0 litru – přezdívaný Mocný atom pro svoji schopnost poskytovat výkon srovnatelný s klasickou jednotkou 1,4 litru – dosahující maxima výkonu 68 koní, za což si také v roce 1999 vysloužil titul Mezinárodní motor roku hned v úvodním kole této soutěže.

Yaris se navždy zapsal do historie značky vítězstvím v soutěži Auto roku 2000. U Yarisu první generace porotci chválili celkový vzhled i všestrannost a útulnost kabiny. Příznivě hodnotili i kvality a hospodárnost motoru, přičemž konstatovali, že v dané cenové kategorii jde o nejlepší litrový motor na trhu. Ještě v témže roce se představila druhá pohonná jednotka 1,3 litru VVT-i o výkonu 87 koní, nabízená pro nejlépe vybavené pětidveřové provedení.

Čtěte také: Toyota Yaris Cross je oficiálně nejlepším městským autem na světě

V roce 2001 pak Yaris v Evropě pomohl uvést sportovní značku T-Sport. Třídveřový Yaris T-Sport používal výkonný motor 1,5 litru VVT-i o výkonu 106 koní při 6000 ot/min a chlubil se odladěným sportovním podvozkem, zesílenou konstrukcí karoserie a sportovním interiérem. Špičkový hot hatch byl co do zrychlení na 100 km/h (za 9,0 s) hbitější než většina konkurentů s jednotkou 1,6 litru a chlubil se i lepším pružným zrychlením (60–100 km/h za 8,4 s) než kterýkoli ze srovnatelných konkurenčních modelů. Úspěchy Toyoty Yaris T-Sport byly základem sportovních verzí, které se postupně zařadily do modelové nabídky všech dalších generací Toyoty Yaris. Nabídku pohonných ústrojí pro model Yaris v roce 2002 završil vznětový motor 1,4 litru D-4D, kdy se Toyota stala celosvětově prvním výrobcem čistě hliníkových vznětových jednotek.

Zákazníci z celé Evropy si Yaris rychle oblíbili pro jeho praktické vlastnosti i zábavný a trendy charakter v souladu s nároky každodenního života ve městě, i jako vůz plnící roli spolehlivého partnera na delších cestách. O celkové oblibě svědčí úhrnné prodeje vozů první generace přesahující 1,2 milionu kusů.

Piccolo Genio, malý génius

Pokrokový a přátelský charakter Yarisu první generace možná nejlépe shrnuje slogan používaný Toyotou ve vysoce úspěšné reklamní kampani v Itálii, v níž byl tento nový model označován jako piccolo genio, čili malý génius. Kromě mnoha láskyplných přezdívek je Yaris po celém světě znám i pod dalšími názvy. Samotné označení Yaris je odvozeno od slova Charis, což je jednotné číslo od Charites, řecké bohyně půvabu, krásy, přírody, lidské tvořivosti, dobré vůle a plodnosti.

Kromě už zmíněného japonského označení Vitz se v závislosti na provedení a regionu prodával i pod názvy Toyota Platz, Echo, Belta, Vios a Scion iA. Na některých trzích se prodával i jako Daihatsu Charade a Mazda2. Zmíněné prodeje v objemu 10 milionů kusů se přitom týkají pouze vozů Yaris, Vitz, Yaris Cross a GR Yaris.

Pět hvězd pro druhou generaci

Ve druhé generaci, uvedené na evropský trh v roce 2005, Yaris o něco povyrostl. Model ještě více poukázal na chytré řešení karoserie ve prospěch optimální vnitřní prostornosti a pohodlí, ruku v ruce s propracovanými technologiemi se zaměřením na bezpečnost a jízdní schopnosti. Zároveň se vytříbilo vnitřní prostředí z pohledu uživatele.

Díky vyšší prostornosti vůz směle konkuroval i modelům z vyššího segmentu. Díky ploché podlaze v zadní části vozu v něm mohla pohodlně cestovat klidně i trojice dospělých. Zadní sedadla s rozdělením v poměru 60:40 bylo možné samostatně posouvat i sklápět, a vykouzlit tak vzadu prostor pro nohy o délce až 880 mm.

V dané třídě největší zavazadelník o objemu 737 litrů částečně vznikl díky praktickému systému Easy Flat, umožňujícímu vytvořit zavazadlový prostor snadným a rychlým sklopením zadních sedadel. Dokladem až fanatické péče o detail a pohodlí cestujících je pečlivé odladění zvuku při zavírání dveří nebo vytvoření příruční schránky o objemu 18,2 litru v přístrojové desce.

Cesta do historie: Jak se měnil malý génius Yaris | Toyota Life

Záviděníhodná tradice nastolování stále vyšších bezpečnostních standardů pokračovala pětihvězdičkovým hodnocením v testech Euro NCAP za ochranu členů posádky, poprvé v rámci této modelové řady. K pocitu bezpečí posádky přispěl systém minimálního narušení kabiny vozu a až devět airbagů po celé kabině včetně kolenního airbagu řidiče, který se tak v této třídě objevil historicky poprvé.

Yaris druhé generace se nabízel ve třídveřovém a pětidveřovém provedení s možností volit ze tří různých motorů. Nová benzínová jednotka 1,0 litru VVT-i přinesla hospodárný provoz a jízdní schopnosti při zachování nízké hmotnosti, jakož i v dané třídě špičkový výkon 69 koní a točivý moment 93 Nm. Od předchozí generace vůz zdědil oblíbenou jednotku 1,3 litru VVT-i, nyní s vyšším točivým momentem v pásmu nízkých otáček a výkonem ve vyšším pásmu pro sportovnější charakter s hladkým chodem. Úpravami prošel naftový motor 1,4 litru D-4D, nově o výkonu 90 koní při 3600 ot/min.

Společně s tím, jak si Yaris získával oblibu mezi řidiči napříč generacemi, sílilo volání po sportovnější variantě, na které odpověděl Yaris TS. Nová sportovní varianta hatchbacku, která se představila v roce 2006 na autosalonu v Paříži, přinesla nový motor 1,8 litru Dual VVT-i o výkonu 132 koní, maximální rychlost 194 km/h, sportovní zavěšení kol a stylistické ztvárnění zahrnující i zadní spoiler a boční prahové nástavce.

Do hry vstupuje ekologie

Rostoucí povědomí o ekologických otázkách vyvolalo v Evropě vyšší zájem zákazníků o menší a hospodárnější vozy. Yaris vyšel tomuto trendu vstříc spojením neodolatelného vzhledu vozu do města s vyspělou konstrukční technikou. V roce 2009 se představila technologie Toyota Optimal Drive, která přinesla další snížení spotřeby paliva a emisí bez negativních dopadů na proslulou agilitu tohoto modelu.

Třetí generace z roku 2012 vnesla do segmentu opravdovou revoluci v podobě plně hybridní verze. Komplexní úpravy pohonu Hybrid Synergy Drive si vyžádaly tři roky vývoje, během nichž bylo přepracováno 70 procent součástí motoru, aby vznikl nejlehčí a nejkompaktnější hybridní systém od Toyoty, aniž by konstruktéři obětovali cokoli z jízdních schopností, pohodlí v kabině nebo prostornosti.

Cesta do historie: Jak se měnil malý génius Yaris | Toyota Life

Jako první plně hybridní vůz v segmentu B – což je další prvenství tohoto průkopnického modelu – se Yaris stal symbolem odhodlání Toyoty přinášet výhody hybridního pohonu v podobě hospodárného a kultivovaného cestování stále vyššímu počtu zákazníků, a postupně uvádět plně hybridní pohony napříč celou modelovou nabídkou. Hybridní pohon pro Yaris s výkonem 100 koní přinesl v dané třídě nejlepší jízdní schopnosti, nejnižší spotřebu paliva a poprvé i schopnost pohybovat se čistě na elektřinu bez výfukových emisí.

Návrat do rallye

V roce 2017 se evropské týmy z centra ED2 chopily vedoucí role v globálním projektu zahrnujícím investici 90 milionů eur do modernizace Yarisu třetí generace, který přinesl přes 900 nových dílů k vylepšení designu, jízdní dynamiky i bezpečnosti. V rámci faceliftu byly napříč modelovou řadou uvedeny technologie Toyota Safety Sense, stojící za dalším pětihvězdičkovým hodnocením v testech Euro NCAP a dokládající fakt, že bezpečnost je v případě Toyoty Yaris už ve standardu. Součástí faceliftu byl rovněž svěží vzhled s pozměněnou čelní i zadní partií od studia ED2.

Návrat značky do světového rallyového šampionátu FIA WRC v roce 2017 pod hlavičkou týmu Toyota Gazoo Racing vedl k vývoji limitované edice Yaris GRMN, prvního sportovního vozu značky s označením GRMN (Gazoo Racing tuned by the Meister of Nürburgring), určeného k výrobě a prodeji v Evropě. S ohledem na originalitu a kvality Yarisu GRMN se 400 kusů tohoto sportovního vozu prodalo dříve, než vůbec dorazil do autosalonů.

Cesta do historie: Jak se měnil malý génius Yaris | Toyota Life

V roce 2018 se představilo provedení Yaris GR Sport, inspirované závodním týmem Toyota Gazoo Racing, tentokrát jako první model ve specifikaci GR Sport uváděný v Evropě. S ohledem na pokračující úspěchy tohoto provedení se sportovněji pojaté verze postupně objevily i u dalších modelů Toyota, jako je Yaris Cross, Corolla, C-HR, RAV4 nebo Hilux.

Nová úroveň bezpečnosti

Yaris čtvrté generace z roku 2020 byl koncipován jako celosvětově nejbezpečnější kompaktní vůz s pokročilými asistenčními systémy (ADAS) už ve standardu. Současně byl poprvé po celém světě uveden pod jednotným označením Yaris. Návrat ke koncepci velkého malého vozu přinesl ještě dynamičtější vzhled s kratší, širší a přikrčenější karoserií než předchůdce, s efektním designem exteriéru, vyznačujícím se kompaktními tvary, nezbytnými ke zvládnutí nástrah městského provozu a pohodlnému parkování při zachování prostornosti a pohodlí.

Klíčem k naplnění stále vyšších cílů čtvrté generace byla nová podvozková platforma TNGA (Toyota New Global Architecture) pro malé vozy (GA-B). Yaris byl prvním kompaktním vozem postaveným na tétoplatformě, která přinesla vylepšenou dynamiku, jízdní schopnosti a snazší ovládání prostřednictvím nízkého těžiště a vysoké tuhosti karoserie.

Sprinter ve startovních blocích

Platforma GA-B přispěla také k poutavému designu, jehož předobrazem byl postoj sprintera ve startovních blocích. Širší, nižší a kompaktnější rozměry se společně s nižší polohou za volantem promítly do „zhuštěného“ vzhledu vitálního a dynamického vozu, vždy připraveného vydat se na cestu.

Celková hospodárnost systému pohonu se zlepšila o 22 procent, aniž by byly jakkoli obětovány jízdní schopnosti. Celkový výkon narostl na 116 koní. K příjemnějším reakcím z pohledu řidiče napomohla ostřejší odezva škrticí klapky, která o 15 procent zkrátila akceleraci na 100 km/h (nově za 9,7 sekundy).

Cesta do historie: Jak se měnil malý génius Yaris | Toyota Life

Hybridní pohon nejnovější generace prodělal optimalizaci se zaměřením na hmotnost, jízdní schopnosti a hospodárnost, což se promítlo i do schopností čistě elektrické jízdy, kterou je možné si vychutnávat až do 130 km/h. Vylepšený hybridní pohon současně vylepšuje akceleraci za nízkých rychlostí i na dálnicích s lepším sladěním otáček a skutečné rychlosti ve prospěch příjemnějších zážitků za volantem.

Yaris čtvrté generace byl opět nejoblíbenějším modelem značky Toyota v Evropě a díky atraktivnímu spojení kompaktních rozměrů, módního městského vzhledu, bohaté výbavy a nejnižší spotřeby ve své třídě se poprvé stal i nejprodávanějším modelem v tomto regionu. Přesně 20 let od udělení prvního titulu Auto roku byl Yaris čtvrté generace porotou složenou z 59 evropských motoristických novinářů jmenován Autem roku 2021. Porotci pochvalně hodnotili hladký chod hybridní technologie, nízké emise a cenovou dostupnost – což vysvětluje, proč se přes 80 % zájemců o Yaris rozhoduje právě pro hybridní pohon.

V roce 2022 se v Evropě začal prodávat také Yaris GR Sport s novým exkluzivním zevnějškem v odstínu šedá Dynamic v dvoubarevném provedení s černými akcenty. Zakázková kola o velikosti 18″ s broušenými akcenty v červené barvě poukazují na rodokmen Gazoo Racing. Yaris GR Sport přináší i speciálně odladěný podvozek a vyšší tuhost karoserie ve prospěch agilnější jízdy, cestovního pohodlí a požitku za volantem

Nejextrémnější Yaris, jaký vznikl

Ve stopách úspěšného Yarisu GRMN a první Toyoty Yaris GR Sport přišel v roce 2020 první původní ryze sportovní vůz GR Yaris ze stáje Gazoo Racing. Tento homologovaný sportovní vůz se inspiroval úspěchy Yarisu ve světovém rallyovém šampionátu, kdy tým Toyota Gazoo Racing získal jeden titul mistra světa v kategorii značek a dva tituly pro závodní jezdce a navigátory. Vůz, jenž si udržel roli průkopníka pokrokových technologií, byl přijat s nadšeným potleskem a okamžitě se zařadil mezi moderní klasiky automobilového světa.

Cesta do historie: Jak se měnil malý génius Yaris | Toyota Life

Provedení GR Yaris bylo vyvinuto přímo na základě rallyových zkušeností značky Toyota na jedinečné platformě, která spojuje platformu GA-B se zadní částí převzatou z větší platformy GA-C. Používá lehké panely karoserie z hliníku a střechu z kovaného uhlíkového kompozitu, i řadu dalších komponent pro nižší hmotnost.

Srdcem vozu je celosvětově nejvýkonnější tříválec, jenž je současně nejlehčí a nejmenší přeplňovanou jednotkou 1,6 litru. Motor s výkonem 261 koní a točivým momentem 360 Nm umožňuje zrychlovat na 100 km/h za 5,5 sekundy a rozjet se až na 230 km/h (s elektronickým omezovačem).

Čtěte také: Jeremy Clarkson miluje GR Yaris

Díky pohotovostní hmotnosti pouhých 1280 kg se GR Yaris chlubí mimořádným kilogramovým výkonem 4,9 kg/k (DIN). Rozdělování hnací síly má na starosti permanentní elektronicky řízený pohon všech kol GR-Four. Vzhledem k atraktivním schopnostem byla limitovaná produkce 25 000 vozů velmi rychle rozprodána automobilovým nadšencům, dychtivým vyzkoušet si nejextrémnější Yaris, jaký kdy vznikl.

GR Yaris na vodík

GR Yaris ovšem zároveň reprezentuje snahu značky Toyota o dosažení klimaticky neutrální budoucnosti, nejen v oblasti sériových vozů, ale i motorsportu, což ilustruje i vývojová verze GR Yaris H2 s vodíkovým spalovacím motorem a prakticky nulovými výfukovými emisemi, která se v srpnu 2021 představila v evropské premiéře. První předváděcí jízdy s touto verzí absolvoval na belgické Ypres rallye Akio Toyoda, prezident společnosti Toyota Motor Corporation, společně s rallyovou legendou Juhou Kankkunenem.

V návaznosti na změny regulí světového rallyového šampionátu pak Toyota Gazoo Racing pro sezónu 2022 představila provedení GR Yaris Rally1, postavené na základě homologovaného modelu. Tým Toyota Gazoo Racing již dosáhl pozoruhodných úspěchů v podobě tří mistrovských titulů mezi značkami a čtyř dalších pro jezdce a navigátory, čímž se sbírka Toyoty ve světovém šampionátu rozrostla na šest titulů v kategorii továrních týmů.

Yaris jako SUV

Yaris Cross, uvedený na trh v roce 2021, spojuje bohaté zkušenosti a know-how Toyotay na poli malých vozů s tradicí pokrokového návrhu SUV a konstrukčním umem, jehož výsledkem je model, který dokonale zapadá do každodenních potřeb uživatelů a přidává atmosféru dobrodružství a radosti za volantem. Efektní ztvárnění vyjadřuje robustnost a agilitu v kompaktní karoserii, která je zárukou snadné manévrovatelnosti v městském prostředí, zatímco interiér skýtá spoustu pohodlí a velkorysý prostor pro zavazadla v souladu s tradiční filozofií.

Cesta do historie: Jak se měnil malý génius Yaris | Toyota Life

Yaris Cross přináší schopnosti SUV prostřednictvím osvědčeného systému inteligentního pohonu všech kol, jenž používá další nezávislý elektromotor na zadní nápravě pro lepší záběr a stabilitu při rozjíždění nebo v zatáčkách, i vyšší bezpečnost za jízdy po kluzkém povrchu. Kompaktní a lehký systém AWD-i má jen minimální dopad na spotřebu paliva a emise. Jízdní schopnosti malého SUV s pohonem AWD, které jsou v daném segmentu jedinečné, pomohly tomuto provedení zařadit se mezi nejprodávanější modely Toyota v Evropě.

Yaris Cross již krátce po svém uvedení dokázal, že je plnohodnotnou součástí oceňované modelové řady Yaris, když získal titul Světové městské auto roku 2022 na základě rozhodnutí poroty čítající 102 mezinárodních novinářů ze 33 zemí.

Ekologická výroba v Evropě

Protože Toyota Yarisu už na začátku předpovídala velkou popularitu, zahájila ještě už v říjnu 1998 výstavbu výrobního závodu ve francouzském Valenciennes, aby posílila stávající výrobu Toyoty Yaris v japonském závodě Takaoka. Závod TMMF byl od počátku navržen jako ekologický, čistý a úsporný závod pro 21. století. Svojí rozlohou byl o 30 procent menší než typické automobilové továrny své doby, což bylo prvním krokem k výraznému snížení energetické spotřeby a produkovaných emisí. Pracoviště a skladovací prostory jsou dodnes v některých případech až 10x menší oproti standardu automobilových závodů se srovnatelnou výrobní kapacitou.

Do zlepšování ekologických parametrů továrny se také průběžně investuje. Jen několik let po výstavbě byla část zastřešení pokryta fotovoltaickými panely a nainstalována solární stěna o ploše 400 m². Od roku 2019 uvedený závod využívá ze 100 procent elektřinu z obnovitelných zdrojů a od roku 2012 je díky dvěma vlastním nádržím o celkovém objemu 16 000 m³ zcela nezávislý na dodávkách užitkové vody. Z větší části se spotřebovává dešťová voda; zbývající voda se získává recyklováním vlastní odpadní vody, která se předčišťuje podle požadovaných standardů před dalším použitím ve výrobním procesu.

10 milionů Yarisů

Za posledních 20 se závodu TMMF podařilo snížit energetickou náročnost výroby každého vozu Yaris o plných 59 %, čímž se tento závod vyšplhal na první místo v celosvětovém interním žebříčku značky Toyota. K dosaženým úspěchům se přidává nedávná instalace nové lakovny v rámci haly na výrobu plastů (ve světovém měřítku poprvé v rámci značky), což by mělo přinést další roční úspory 1000 tun CO2. TMMF si určila vlastní cíl dosáhnout do roku 2030 klimatické neutrality, resp. do roku 2040 neprodukovat žádné emise.

Od roku 2021 se část produkce modelu Yaris vyrábí také v kolínském závodě Toyota Motor Manufacturing Czech, a to včetně jeho hybridní verze. 30. března sjel z výrobních linek TMMF vůz s pořadovým číslem 10 milionů. Byl to šedý Yaris GR Sport, který následně zamířil k francouzskému zákazníkovi z oblasti Paříže.

Foto a video: archiv, Daniel Vojtěch, Lucie Chroustová, Jan Kasl