Ve věku 97 let včera zemřel čestný předseda Toyota Motor Corporation Shoichiro Toyoda. Byl synem zakladatele automobilky Toyota Kiichiro Toyody. Svou kariéru u Toyota Motor Corporation (TMC) zahájil v roce 1952 a trvala 57 let. V roce 2009 převzal funkci čestného předsedy.

Zemřel Shoichiro Toyoda, syn zakladatele značky Toyota | Toyota LifeDr. Toyoda zastával během své dlouhé kariéry u Toyoty mnoho funkcí, zaměřených zejména na automobilovou technologii a kontrolu kvality. V roce 1961 se stal generálním ředitelem a po povýšení na vrchního ředitele v roce 1967. O pět let později se stal výkonným viceprezidentem a v roce 1981 byl jmenován prezidentem prodejní organizace Toyota. Po sloučení prodejních a výrobních organizací v roce 1982 se stal prezidentem nově vzniklé TMC, kde později v letech 1992 až 1999 působil jako předseda představenstva. Na tomto místě zůstal až do roku 2009, kdy dostal funkci čestného předsedy.

Dr. Toyoda byl synem zakladatele Toyoty a zároveň otcem současného prezidenta a generálního ředitele Akio Toyody, který je jeho nejstarším synem. Poslední rozloučení s Shoichiro Toyodou bude určené pouze pro blízké rodinné příslušníky. Toyota Motor Corporation uspořádá setkání na rozloučenou později.

Foto: archiv