Na krásných plážích Mallorky si perfektně odpočinete, ale rozhodně stojí za to půjčit si auto a vyrazit na pár výletů. Byla by škoda nevidět místní dramatickou krajinu, nesetkat se s její bohatou historií a neochutnat úžasnou kuchyni.

Na Mallorce je příjemné léto v podstatě šest měsíců v roce, někdy se o ní mluví jako o nejslunnějším ostrově Středomořského moře. A zatímco v červenci nebo srpnu je tu opravdu horké počasí, teď tu začíná být velmi příjemně a koupat se tu dá klidně i v květnu nebo říjnu, a navíc bude příjemněji na cestování a výlety po všech koutech tohoto kouzelného ostrova. 

Nejkrásnější pláže

K nejkrásnějším místním plážím patří ty v klidném přístavu Puerto de Pollensa a zejména Playa de Llenaire. Překrásná je Playa de Formentor na stejnojmenném poloostrově, kde je také maják s vyhlídkou Mirador es Colomer. Při jasném počasí odtud můžete vidět dokonce sousední ostrov Menorca. Rozhodně se vydejte také do velkolepé zátoky Mesquida, která je vhodná i pro surfování. Oblast Playa de Muro na severovýchodě ostrova někteří přirovnávají dokonce ke Karibiku. Romantickou scenérii nabízí pláž Cala Santanyí ukrytá v zátoce a obklopená skálami porostlými borovicemi.

Nejlepší dovolená v září: Co musíte vidět na Mallorce | Toyota Life

Co se týče samotných letovisek, k těm klidnějším a méně známým určitě patří S’Illot, krásně si odpočinete také v oblasti Peguera. Naopak bohatý noční život čeká ve středisku El Arenal nebo Magaluf. Opravdu překrásné je okolí historického městečka Alcudia, kde uvidíte dochované městské hradby, z nichž je krásný výhled na na záliv Pollensa. Nezapomeňte také na římské ruiny a amfiteátr. Pokud byste tu nezůstávali celý pobyt, vyrazte sem alespoň na výlet.

Co musíte vidět

Centrem zábavy, kultury, ale také gastronomie je hlavní město Palma de Mallorca. Ohromí vás tu také majestátní gotická katedrála Panny Marie ze 13. století, které se také říká La Seu. Stojí na místě arabské mešity, a tak každý, kdo klečí u zdejšího oltáře, se obrací k Mekce, nikoli k Jeruzalému. Na jedné z rekonstrukcí katedrály se podílel také slavný katalánský architekt Antoni Gaudí. S katedrálou sousedí původní sídlo maurských vezírů, palác Almudaina, který dnes slouží jako historické muzeum. 

Nejlepší dovolená v září: Co musíte vidět na Mallorce | Toyota Life

Rozhodně si nenechte ujít Nadaci Miró, což je velmi výjimečná galerie situovaná přímo v domě, kde slavný malíř Joan Miró žil a tvořil téměř 30 let. Prohlédnete si tu jeho mistrovská díla, seznámíte se s jeho životem i tvůrčím procesem. Uvidíte minimalistický interiér ateliéru Sert i ateliéru Son Boter, jehož stěny zdobí graffiti provedené uhlím přímo rukou slavného umělce. Projdete se také sochařskou zahradou a na závěr se osvěžíte v místní kavárně.

Na Mallorce také najdete jediný kruhový hrad ve Španělsku – Bellver, posazený na zalesněném kopci nad zálivem Bay of Palma. Pochází ze 14. století, je přístupný veřejnosti a v místním muzeu se dozvíte vše o historii Mallorky. Méně známé je pak moc hezké městečko Fornatlux, které však rozhodně také stojí za návštěvu.

Nevšední přírodní skvosty

Propojené jeskyně Cuevas del Drach (v překladu Dračí jeskyně) na východním pobřeží ostrova ve městě Porto Cristo ukrývají jedno z největších podzemních jezer na světě a představují domov velkého množství stalaktitů a stalagmitů. Takovou plavbu lodí jste určitě ještě nezažili. Na konci prohlídky vás navíc čeká zhruba desetiminutový koncert vážné hudby.

Nejlepší dovolená v září: Co musíte vidět na Mallorce | Toyota Life

Mezi nejoblíbenější místa Mallorky patří přírodní park Mondragó, což je pobřežní rezervace s mokřady, bílými plážemi a tyrkysovým mořem. Rozkládá se na jihu poblíž Santanyí. Působivé útesy sahající do křišťálových vod a mokřady Ses Fonts de n’Alis se stěhovavými ptáky dodávají oblasti jedinečný půvab.

Jestli milujete hiking, musíte se vydat do pohoří Serra de Tramuntana, které se táhne podél severního pobřeží a pro svůj velký význam bylo roku 2011 přidáno na seznam světového dědictví UNESCO – jako jediné místo na Mallorce. Najdete v něm také řadu malebných vesniček, jako je Deià a Valldemosa. Nejlepší dovolená v září: Co musíte vidět na Mallorce | Toyota Life

Mallorka je sice největším z Baleárských ostrovů, ale přesto ji pohodlně procestujete z jednoho místa. Ideální je ubytovat se na severu, v okolí města Alcudia, případně v hlavním a největším městě Palma de Mallorca, kde je také nejvíce zábavy a restaurací. Určitě si půjčte auto, ideální je Toyota Yaris, s níž se pohodlně vejdete i do úzkých historických uliček a ostrých zatáček.

Foto: Unsplash, archiv Fundació Joan Miró, Pexels, Lucie Chroustová