Miliony lidí na celém světě rozplakal spot Toyoty pro letošní Super Bowl s beznohou paralympijskou plavkyní Jessikou Long. Finále ligy amerického fotbalu, takzvaný Super Bowl, je nejsledovanější sportovní akcí v USA, kterou sleduje přes 100 milionů diváků. 

Rekordní sledovanosti odpovídají i prestižní spoty pro reklamní pauzy. Spot na YouTube už vidělo dalších více než milion uživatelů. Reklamní spot Toyoty se pak dostal mezi deset nejúspěšnějších reklam pro finále amerického fotbalu.

Toyota hledala pro reklamu v rámci Super Bowlu inspirativní postavu se silným příběhem. Tu našla v třináctinásobné zlaté paralympijské medailistce. Její pohnutý osud, těžké postižení i to, jak se s ním vyrovnala, vzbuzuje silné emoce. Podle Jessiky by mohl ukázat cestu lidem s podobným postižením. Když se dozvěděla o nápadu postavit na jejím životním příběhu reklamu pro Super Bowl, byla velmi dojatá.

Beznohá plavkyně v reklamním spotu Toyoty už dojala miliony lidí | Toyota Life

Jessica (28) se narodila na Sibiři s fibulární hemimelií, která způsobila, že jí chybí kosti v dolní části nohou. Kvůli obavám o zvládnutí výchovy takto postiženého dítěte ji dala její mladá matka k adopci. 

Adoptovali ji Beth a Steven Longovi z amerického Marylandu a děvče se dostalo na druhý konec světa. Spot ukazuje emotivní okamžik, kdy se žadatelka o adopci dozvídá informaci, že dítě, kterému by mohla být náhradní matkou, bude muset podstoupit amputaci obou nohou.

V pouhých dvou letech Jessica podstoupila operaci a začala se věnovat plavání. V roce 2004, kdy jí bylo 12 let, se jako nejmladší členka americké výpravy zúčastnila Letních paralympijských her v Aténách, kde získala tři zlaté medaile. O čtyři roky později na paralympiádě v Pekingu vybojovala další čtyři zlaté a v Londýně  v roce 2012 získala dokonce pět zlatých medailí. 

Dlouhodobá podpora paralympioniků

Toyota se dlouhodobě věnuje podpoře olympijských a paralympijských her. V Česku je Toyota partnerem Českého olympijského výboru a Českého paralympijského výboru. Do Toyota Teamu patří v tuto chvíli snowboardcrossařka Eva Samková, skater Max Habanec, plavkyně Barbora Seemanová, tenistka Barbora Strýcová, rychlostní kanoista Martin Fuksa, beach volejbalistky Barbora Hermannová a Markéta Sluková, moderní pětibojař David Svoboda a jeho bratr triatlonista Tomáš Svoboda. Rovněž spolupracuje s českým para hokejovým týmem nebo paralympijskou běžkyní Annou Luxovou, která před pár dny vybojovala bronz na světových závodech v Dubaji.