Mladý filmař a fotograf Prokop Pithart na sebe upozornil seriálem Do divočiny, který natočil pro Českou televizi. Objevování a ochraně přírody se ale věnuje dál a spoustu zajímavých tipů přináší také v sérii s názvem Na dosah, kterou natáčí pro Toyotu. Představuje v ní zajímavá místa a učí diváky najít si lepší vztah k přírodě.
Minule vysvětloval zásady krmení ptáků v zimě, tentokrát bere Prokop Pithart kameru do mokřadní džungle plné vzácných ptáků, kterou najdete v Ptačím parku Josefovské louky. „Je to první soukromá rezervace v Česku. Vznikla díky České společnosti ornitologické, která díky sponzorům vykoupila pozemky, na kterých teď chrání přírodu. Vznikly tak nádherné mokřady plné života,“ popisuje Prokop unikátní český projekt.
Tip na vzdělávací výlet
Najdete ho poblíž Josefovské pevnosti u Jaroměře ve východních Čechách, která je sama o sobě oblíbeným výletním místem, a tak můžete cestu za historií spojit s poznáváním přírody. Josefovské louky vám připomenou, že dnes už není cílem dostávat vodu pryč z krajiny, jako to bylo ještě před pár lety, ale kvůli zachování pestrosti přírody a jejího ekosystému by to mělo být přesně naopak.
„Josefovské louky jsou důkazem, že místo, kam se voda vrátí, neuvěřitelně ožije,“ ukazuje Prokop Pithart v seriálu Na dosah z produkce českého zastoupení automobilky Toyota, jejímž se stal ambasadorem. Pro natáčení přírody je totiž auto paradoxně zásadní. Filmař jednak musí vozit techniku s těmi nejpřesnějšími objektivy, jednak je někdy výhodou tichý chod hybridního SUV RAV4 Adventure, která je určena právě pro dobrodružství v terénu. Jindy je naopak výhodou korba Toyoty Hilux, v níž se filmař krásně schová. „Zvířata se totiž aut nebojí, ale jakmile z něj vystoupíte, utečou,“ popisuje Prokop.
Neuvěřitelně pestrá přehlídka zvířat
Nicméně na chráněná místa se samozřejmě autem nesmí, a tak bere Prokop těžkou kameru na rameno a vyráží do srdce Josefovských luk po svých. A má štěstí. Jen co stihne techniku nastavit, už se mu předvádí jespák obecný, což je pták, který chodí vždy na pomezí tůně a trávy a vybírá potravu z bahna. Kamerou krásně zachytil třeba i vodouše bahenního a spoustu dalších druhů ptáků, jako je třeba slavík modráček nebo kulík říční.
„Původně celkem fádní louky se nám podařilo přeměnit v místo s vysokou druhovou rozmanitostí, které je zároveň velmi zajímavé i krajinářsky. Kombinace vodních rozlivů, velkých zvířat, velkého množství ptáků, ještě s horizontem hor vytváří opravdu atraktivní krajinu,“ pochvaluje si Břeněk Michálek, správce parku Josefovské louky. Naráží tak na to, že kromě mnoha druhů ptáků tu žijí i divocí koně nebo třeba pratuři.
Místo je samozřejmě otevřené návštěvníkům, kteří si Josefovské louky mohou projít celé po obvodu díky příjemné udržované stezce vedoucí místní džunglí. Vstupné se neplatí a přijít můžete kdykoli.
Video: Prokop Pithart, Yoda Production
Foto: Lukáš Wagneter, Prokop Pithart
Mohlo by vás zajímat
Koulařka 🎱 a sprinterka 🏃♀️ Anna Luxová v roce 2020 vybojovala na Paralympijských hrách v Tokiu 🥉 ve vrhu koulí. Podívejte se na její medailonek a společně jí pojďme fandit v kvalifikaci do Paříže. 🗼