Nová Toyota Prius Plug-in Hybrid je nejen nejdynamičtější, ale i nejúspornější verzí v historii tohoto modelu. Dlouhý dojezd v elektrickém režimu (EV) a nízká spotřeba paliva jsou zásluhou vyspělých technologií, které dokáží číst styl jízdy řidiče, podle něj upraví výkon hybridního systému a poradí, jak řídit úsporněji. 

Pátá generace modelu Prius znamená skutečný průlom. Přitahuje pozornost nejen svou futuristickou siluetou, kterou podtrhují elektrické kliky zadních dveří ukryté ve sloupcích, ale také inovativními a průkopnickými řešeními. Největší změny oproti předchozí generaci přineslo plug-in hybridní (PHEV) hnací ústrojí, jež kombinuje výkon skutečného elektromobilu s komfortem poskytovaným nejnovější hybridní technologií.

Dvakrát výkonnější než dřív

Nový Prius Plug-in Hybrid je neobyčejně živý. Hybridní pohonný systém páté generace zrychlí vůz z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy, jde tak o nejdynamičtější model v historii značky Prius. Kombinuje dvoulitrový motor TNGA o výkonu 152 koní (112 kW) s novým předním elektromotorem o výkonu 160 koní (120 kW). Celkový výkon soustavy je 223 koní (164 kW), což je téměř dvojnásobek výkonu předchozí generace modelu Prius Plug-in Hybrid (122 koní/90 kW).

Toyota Prius pozná, jak řídíte. Podle toho sníží spotřebu | Toyota Life

Celý systém podvozku byl vyladěn na nejlepší výkon v historii modelu. Nižší hmotnost a vyšší tuhost jsou zásluhou platformy GA-C druhé generace v architektuře TNGA. Díky tomu má nový Prius stabilní a předvídatelné jízdní vlastnosti. Nízké těžiště získal umístěním akumulátoru pod zadní sedadlo a posunutím palivové nádrže níže a více dopředu ve srovnání s předchozí generací.

Přizpůsobí se vašemu stylu jízdy

Výkonný hybridní systém nového modelu Prius je rovněž vysoce účinný a dosahuje spotřeby paliva pouhých 0,5-0,7 l/100 km, což odpovídá extrémně nízkým emisím CO2 v kombinovaném cyklu – 11-16 g/km podle testovací normy WLTP. Jde také o první model Toyoty s novým systémem Predictive Efficient Drive, který umožňuje chytře snížit spotřebu paliva. Na základě uskutečněných jízd a jízdního stylu řidiče automaticky optimalizuje výkon hybridního systému. 

Toyota Prius pozná, jak řídíte. Podle toho sníží spotřebu | Toyota Life

Díky údajům z navigačního systému dokáže identifikovat místa, kde řidič nejčastěji brzdí příliš prudce, a navrhne mu brzdit dříve, aby získal zpět co nejvíce energie. Když se vůz blíží k dálnici nebo příjezdové cestě, kde je potřeba vyšší výkon, systém přepne vůz do hybridního režimu a v městských zónách zajistí automatická aktivace režimu EV tichou jízdu bez emisí. S přibývajícím počtem ujetých kilometrů, a tedy i získaných údajů, se zvyšuje účinnost systému.

Ještě delší dojezd v režimu EV

V každodenním provozu lze Prius Plug-in Hybrid používat jako elektromobil. Díky velké baterii s kapacitou 13,6 kWh je dojezd v režimu EV až 86 km, což umožňuje každodenní jízdu bez nutnosti spouštět spalovací motor. Použití baterie s vyšší kapacitou umožnil také systém (Regeneration Boost). 

Foto: Lukáš Wagneter