Události posledních měsíců změnily spoustu věcí, včetně způsobu, jakým lidé po celém světě tráví léto. Ani Češi nejsou výjimkou. O třetinu více než loni jich zůstává v Česku. Cestování se ale nevzdávají. Jak tedy vypadá dovolená letošní sezóny?

Do zahraničí letos v létě vyráží o polovinu méně lidí než loni, tedy jen 15 procent. Vyplývá to z červencového průzkumu agentury NMS Market Research pro automobilku Toyota mezi 1060 respondenty.

Většina cestuje po Česku
Doma však většinou zůstávat nechceme, a tak vyrážíme na cesty po Česku. Respektive 60 procent z nás. Logicky jsme letos zanevřeli na leteckou dopravu a raději volíme vlastní auto. Nejčastěji (70 procent) ho hodlají použít lidé nad 35 let. Vlakem se letos chystá cestovat 26 procent lidí a sedm procent poletí letadlem. 

„Cestování autem po Česku se pro letošní léto stalo prioritou, téměř deset procent lidí do zahraničí nevycestuje kvůli hrozbě nákazy. Většina Čechů vyrazí na dovolenou autem, dvě třetiny lidí vlastním vozem,“ říká PR manažerka Toyota a Lexus ČR Jitka Jechová. Letecký způsob dopravy letos na dovolenou zvolí pouze sedm procent dotázaných respondentů.Dovolená 2020: Kolik Čechů zůstane doma? | Toyota LifeKoronavirová epidemie zásadně ovlivnila cestovní plány devíti procent lidí, kteří se kvůli obavám z nákazy nebo bezpečného návratu rozhodli nejezdit na dovolenou do zahraničí. Naproti tomu na výběr nového vozu neměl Covid-19 téměř žádný vliv.

Radši na zámek než na hory
Největším lákadlem je pro 53 procent automobilistů poznávání a návštěvy pamětihodností, 45 procent volí wellness pobyty a 43 procent míří do hor. Dnes čím dál oblíbenější gastro turistice se věnuje více mužů než žen, stejně jako v případě zmíněné horské turistiky.

Motorizovaní cestovatelé předpokládají, že ujedou zhruba stejně kilometrů jako na obdobné dovolené v minulých letech. Zhruba 15 procent z nich plánuje najet více než 1000 kilometrů, naopak 8 procent jen méně než 100 km.

Třetina z nás má smůlu
Přibližně 35 procent lidí letos dovolenou vůbec neplánuje, loni to přitom bylo jen jedno procento Čechů. V příjmové kategorii do 20 000 korun nevyjede na dovolenou 52 procent Čechů, naopak s příjmem vyšším než 40 000 Kč zůstane bez odpočinku mimo domov jenom čtvrtina.

„Abychom cestování v tuzemsku podpořili, majitelům nových vozů rozdáváme tankovací kartu CCS s kreditem 5000 korun. Na cestování po Česku se zaměřila i naše kampaň, v rámci které jsme připravili cestovatelský seriál s tipy na více než 40 zajímavých míst, které mohou lidé v rámci ČR navštívit,“ dodává Jitka Jechová.Dovolená 2020: Kolik Čechů zůstane doma? | Toyota LifeKam vyrazit po Česku?
Ať už plánujete týdenní dovolenou v některém z českých krajů, nebo se dostanete třeba jen na malý výlet, nikdy neuškodí mít zásobu tipů na místa, která vás rozhodně nebudou nudit. Toyota v průběhu uplynulého roku připravila několikadílný seriál Počesku, v němž je každý díl věnovaný jiné části republiky a představuje zajímavé vyhlídky, přírodní stezky, pamětihodnosti, hrady nebo zámky. Jeho díly postupně najdete v rubrice Počesku nebo na YouTube.

Foto: Lucie Cápková